Marzena Sutryk

Nowa lepsza mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Na mapie koszalińskiej komendy odnotowano ok. 2 tysiące zgłoszeń ze strony mieszkańców. Z tego ponad tysiąc dotyczyło nieprawidłowego parkowania, a ok.200 Fot. archiwum polskapress Na mapie koszalińskiej komendy odnotowano ok. 2 tysiące zgłoszeń ze strony mieszkańców. Z tego ponad tysiąc dotyczyło nieprawidłowego parkowania, a ok.200 - przekroczenia dozwolonej prędkości
Marzena Sutryk

Przez niespełna rok mieszkańcy zgłosili poprzez elektroniczną mapę zagrożeń blisko 17 tysięcy zdarzeń.

Mowa o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, która funkcjonuje w kraju, w tym w naszym regionie, od blisko roku. I choć - jak się można domyślić - nie rozwiązuje ona problemu przestępczości, to jednak ułatwia pracę policji i komunikację z mieszkańcami. Takie przynajmniej komunikaty płyną ze strony mundurowych.

Co więcej, według policji mapa cieszy się sporym zainteresowaniem obywateli; świadczą o tym statystyki dotyczące zgłoszeń. Jeżeli ktoś chce się o tym przekonać, wystarczy, że otworzy stronę internetową danej komendy policji. Tam jest wszystko czarno na białym - można znaleźć oznakowane konkretne miejsca w danej miejscowości ze stwierdzonymi, bądź zgłoszonymi w ostatnim czasie przestępstwami, z podziałem na kategorie. Teraz, na podstawie dotychczasowych doświadczeń, wprowadzono modyfikacje. M.in. wydano wersję na urządzenia mobilne; wydano wersję szkolną aplikacji; dodano nową kategorię zagrożeń: „Wałęsające się bezpańskie psy”.

Od momentu, gdy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zaczęła funkcjonować, zachodniopomorscy policjanci odczytali 16.735 zdarzeń, wskazanych przez mieszkańców jako te, które wymagają interwencji Policji. Ponad 40 % zaznaczonych problemów została potwierdzona przez mundurowych.

Każdego dnia na bieżąco pojawiają się nowe sygnały; te, które wpłynęły w ostatnim czasie, są w trakcie weryfikacji ze strony patroli. Np. handel narkotykami, niewłaściwe parkowanie, kradzieże, napady itd.

Wśród wszystkich zagrożeń wskazanych w województwie zachodniopomorskim od początku funkcjonowania KMZB najwięcej dotyczyło nieprawidłowego parkowania pojazdów, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym oraz przekraczania dozwolonej prędkości. Ponad 70% sygnałów od mieszkańców dotyczyło właśnie tych problemów.

W przypadku potwierdzenia uzyskanej poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa informacji, policjanci podejmowali interwencje.

Wśród możliwych do oznaczenia zagrożeń można znaleźć problemy występujące nie tylko w ruchu drogowym, czy dotyczące wykroczeń uciążliwych społecznie, ale także szereg innych zdarzeń, które negatywnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Nowością jest to, że umożliwiono teraz wprowadzanie przez użytkowników krótkich opisów tekstowych do wskazanych przez nich miejsc i informacji o przestępstwie, czy innym zdarzeniu (do 500 znaków) oraz dołączania do trzech plików (JPG, PDF, 3gp, mov, doc, txt) o łącznej maksymalnej wielkości 5MB.

Dodajmy, że przez ten niespełna roczny okres koszalińska komenda na mapie miasta i powiatu odnotowała ok. 2 tysiące zgłoszeń ze strony mieszkańców. Z tego ponad tysiąc spraw dotyczyło nieprawidłowego parkowania, ok. 400 - spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, ok. 200 - przekroczenia dozwolonej prędkości. Ok. 43% zgłoszeń udało się potwierdzić.

Policjanci przypominają: Reaguj na zagrożenie! Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wejdź na stronę internetową: www.zachodniopomorska.policja.gov.pl . Pamiętajmy przy tym, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.