Jakub Roszkowski

Niepokój nad Kanałem Jamneńskim, bo przyszło pozwolenie na budowę przepławki

Niepokój nad Kanałem Jamneńskim, bo przyszło pozwolenie na budowę przepławki
Jakub Roszkowski

Niby o to właśnie walczyli ekolodzy - budowę przepławki dla ryb, która ominie wrota sztormowe. Sęk w tym, że wersja, która „zwyciężyła”, ostatecznie zamknie dostęp żeglarzom z jeziora Jamno do Bałtyku.

Wojewoda zachodniopomorski zatwierdził właśnie projekt budowlany i udzielił „Wodom Polskim” pozwolenia na budowę przepławki dla ryb na Kanale Jamneńskim, zwanym też urzędowo Jamieńskim Nurtem. Co oznacza ta decyzja? 

 

- Niestety, spore problemy - nie ukrywa rozczarowania nią Krzysztof Najda, ekolog, społecznik, emerytowany inżynier, który od kilku lat walczy o jezioro Jamno. A to dlatego, że akwen - według większości naukowców, a także samego Najdy - zmienił swój charakter, a jego stan pogarsza się. To m.in. przez wrota sztormowe, które stanęły na wspomnianym Kanale Jamneńskim. Owszem, te wrota chronią region przed powodzią, wstrzymały napór wody morskiej przynajmniej dwukrotnie, m.in. podczas potężnych sztormów Ksawery i Axel, ale spowodowały też, że jezioro zostało odcięte od zbawiennych dla niego wlewów wody morskiej. Wrota, jak zauważyli też ekolodzy, uniemożliwiły rybom wpływanie z morza do jeziora oraz wypływanie z Jamna na Bałtyk. Miała więc powstać odpowiednia przepławka dla ryb, by im tę migrację umożliwić. 

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Jakub Roszkowski

Białogard, Mielno i okolice, ale także Koszalin i powiat koszaliński to miejsca, o których piszę przede wszystkim. Analizuję rynek paliw w regionie, trzymam rękę na pulsie w sprawie pogody, wakacji i biznesu.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.