Niektóre gminy nie wypłaciły jeszcze pieniędzy z 500+ [wykresy]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Jolanta Zielazna

Niektóre gminy nie wypłaciły jeszcze pieniędzy z 500+ [wykresy]

Jolanta Zielazna

Część mniejszych gmin rozpatrzyła już niemal wszystkie złożone wnioski o 500 zł na dziecko i wypłaciła rodzicom pieniądze.

Inne samorządy wnioski rozpatrują i wydają decyzje, ale pieniędzy jeszcze nie wypłacają. Ale są i takie, które - jak wynika z danych przedstawionych przez urząd wojewódzki w Bydgoszczy - nie wydały jeszcze żadnej decyzji. Sytuacja jednak zmienia się z dnia na dzień, bo w tym tygodniu kolejne gminy podpisuję decyzje o przyznaniu świadczenia wychowawczego. Co jednak nie oznacza, że od razu będą też wypłacać pieniądze.

W sumie na 5 maja w województwie złożono 125 538 wniosków, wydano 43 077 decyzji (34,3 proc.), wypłacono świadczenia 500+ w kwocie 22 358 966 zł.Create your own infographics

Jak to wygląda w gminach?

Skala problemu jest zupełnie inna w największych miastach, w których wnioski liczy się w tysiącach. Szczególnie, jeśli jeszcze wymagają one weryfikacji dochodów, bo dokumenty składane są o przyznanie pieniędzy także na pierwsze dziecko. A tak właśnie jest choćby w Inowrocławiu. Na około 3500 wniosków większość obejmuje także pierwsze dziecko.

Poza tym jest bardzo dużo wniosków z błędami. - Trzeba je umarzać i zainteresowany składa następny wniosek - wyjaśnia Jadwiga Kalinowska, dyrektor inowrocławskiego MOPS. Ośrodek pierwsze wypłaty 500+ przygotowuje na 16 maja. - Pieniądze pójdą na rachunki bankowe lub karty przedpłacone - informuje dyrektor Kalinowska. - Tą kartą można płacić w sklepach, można wybrać pieniądze z bankomatu. W pierwszym rzucie pieniądze dostanie około 500 rodzin.

W Inowrocławiu do pomocy przy rozpatrywaniu wniosków o świadczenia rodzinne zatrudniono 4 osoby. Z tego 3 z działu opiekuńczego, które podniosły swoje kwalifikacje.

We Włocławku na ponad 5200 wniosków aż ponad 3,5 tysiąca złożone jest na pierwsze dziecko czyli wymaga weryfikacji dochodów. Tu czasowo zatrudniono 7 osób, pomaga też 13 stażystów, prócz tego weryfikowaniem dokumentów zajmuje się 18 pracowników działu świadczeń rodzinnych. W kwietniu wydano około 1600 decyzji.

Pierwsze decyzje i wypłaty wydaje w tym tygodniu Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Osielsku. Wpłynęło tam ponad 900 wniosków, a wstępnie szacowano, że będzie ich 800-900. - Może być nawet ponad tysiąc, tylu się spodziewamy - nie ukrywa Urszula Majewska, kierownik GOPS.

Są gminy które wydały już decyzje, ale jeszcze nie wypłaciły pieniędzy - zrobią to "na dniach". Do 5 bm. pieniędzy 500 + nie wypłaciły m. in. Kcynia, Szubin, Nakło, Dąbrowa Chełmińska, Choceń, Raciążek, Unisław, Strzelno.
Świecie nad Osa, urząd Gminy w Brodnicy planują wypłaty w przyszłym tygodniu.

W Szubinie tylko 1 kwietnia złożono około 400 wniosków, a do dziś około 1600. Pracownicy ciągle weryfikują te z pierwszego dnia. Tu do pracy na pół roku przyjęto 4 osoby. - Pewnie cześć z nich zostanie - przewiduje Monika Heinich, z szubińskiego ratusza.

Ale są i gminy, które uporały się z niemal wszystkimi podaniami. Rekordzistów pokazujemy na infografice. To dane na 5 maja. Prócz nich bardzo dobrze radzą sobie także: Wielka Nieszawka, Świedziebnia, Radzyń Chełmiński, Chełmża (miasto), Zakrzewo, Topólka, Boniewo, Fabianki, Koneck.

Przypomnijmy, że na wnioski o 500+ złożone do 1 lipca włącznie pieniądze wypłacane będą z wyrównaniem od 1 kwietnia (o ile ktoś od tego dnia miał uprawnienia). Później - od miesiąca złożenia wniosku.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.