Nie czekaj na ostatnią chwilę z wnioskiem o 500 zł [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Jolanta Zielazna

Nie czekaj na ostatnią chwilę z wnioskiem o 500 zł [wideo]

Jolanta Zielazna

Średnio na prawie 77 procent wniosków gminy wydały decyzje w sprawie programu Rodzina 500+. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień.

Do tej pory do gmin zgłoszono 20 przypadków marnotrawienia pieniędzy wypłacanych z 500 plus. W 11 sprawach gminy zmieniły pomoc pieniężną na materialną. - Pracownicy socjalni lub asystenci rodziny wydają pieniądze na zakupy dla dzieci w porozumieniu z rodzicami lub opiekunami - podkreśla Dorota Hass, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Urzędzie Wojewódzkim. Wczoraj przekazała informację, jak w naszym województwie przebiega realizacja programu Rodzina 500+.

Gminy, w których gotówkę trzeba było zamienić na pomoc materialną, to Ciechocinek, Golub-Dobrzyń (gmina), Rypin (gmina), Włocławek (gmina) i Wąbrzeźno.

Sygnałów o marnotrawieniu jest więcej, m.in. w Bobrownikach, Tłuchowie, Aleksandrowie Kujawskim. Wpłynęło ich do tej pory 20. Każdy jest sprawdzany przez pracowników socjalnych.

Do połowy miesiąca w województwie kujawsko-pomorskim złożono prawie 151 tysięcy wniosków o wypłatę świadczenia wychowawczego. Gminy wydały 115 752 decyzje. Rodzinom wypłacono 174 mln 935 tys. zł.

Przyznano (wydano decyzje) do tej pory prawie 506 tys. świadczeń.

109 gmin rozpatruje sprawy, można powiedzieć, na bieżąco, bo załatwiły ponad 80 proc. wniosków. Ale to dane bardzo zmienne. Jeszcze tydzień temu najmniej rozpatrzonych wniosków było m.in. w Białych Błotach, Brodnicy (miasto), Inowrocławiu (miasto), Skępem, Osielsku. Ale tydzień później sprawa w tych gminach wyglądała już zupełnie inaczej, na przykład w Bydgoszczy z 53 procent rozpatrzonych wniosków zrobiło się 71, w Osielsku z 59 prawie 66.


Dzięki 500+ w tym roku więcej osób wyjedzie na wakacje

Nie wszyscy wiedzą, co i jak

Średnio gminy w naszym województwie rozpatrzyły prawie 77 proc. wniosków. Daje nam to szóste miejsce w kraju.

Z pytań, które zadają telefonujący na infolinię, i z liczby złożonych wniosków wynika, że jeszcze nie wszyscy mieszkańcy złożyli dokumenty o wypłatę 500 zł. Okazuje się, że część, mimo tak nagłośnionej akcji, ciągle nie wie, gdzie to zrobić, jak wypełnić pismo.

Przypomnijmy, że wniosek można pobrać (a później wypełniony złożyć) w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej. Informacje uzyska się już na miejscu.

Można go złożyć drogą elektroniczną, na przykład przez stronę internetową swojego banku. Jednak we wnioskach elektronicznych popełnianych jest więcej błędów. Jeśli mamy wątpliwości, weźmy wniosek papierowy i pójdźmy do gminy - pracownicy na pewno pomogą nam go prawidłowo wypełnić.

Przypominamy, że 500 zł na drugie i kolejne dziecko jest przyznawane bez kryterium dochodowego. Na pierwsze obowiązuje kryterium - dochód nie przekraczający 800 zł netto na osobę w rodzinie (1200 zł z niepełnosprawnym dzieckiem). Pieniądze przysługują do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Wątpliwości warto wyjaśnić, telefonując na infolinię 0 800 500 112. Pod tym numerem w godz. 8-14, od poniedziałku do piątku, pracownicy Wydziału Polityki Społecznej udzielają informacji o świadczeniu wychowawczym.

Zrób to do 1 lipca!

Warto też pamiętać, że na wnioski złożone do 1 lipca włącznie świadczenie wypłacane będzie od 1 kwietnia. Oczywiście osobom, które spełniają kryteria.

Nie czekajmy z tym jednak do ostatniej chwili. Teraz można wniosek złożyć od ręki, bez czekania. W ostatnich dniach czerwca oraz 1 lipca (to piątek, gdy niektóre urzędy pracują krócej) można się spodziewać kolejek.

Natomiast na wnioski złożone po 1 lipca br. 500 zł na dziecko przyznawane będzie od miesiąca złożenia wniosku. Jeden dzień decyduje, czy dostaniemy 1500, czy 500 zł.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.