Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Nasi „mistrzowie kierownicy” mają poza granicami kraju opinię jeżdżących brawurowo

Czytaj dalej
Fot. Robert Gąsiorek
Łukasz Winczura

Nasi „mistrzowie kierownicy” mają poza granicami kraju opinię jeżdżących brawurowo

Łukasz Winczura

Rozmawiamy z Robertem Barysem, prezesem Fundacji Prodriver o tym, jakimi jesteśmy kierowcami i jakie grzechy główne popełniamy za kółkiem.

Ile pan ma punktów karnych?

Od wielu lat mam czyściusieńkie konto.

A pamięta pan, za co zapłacił swój ostatni mandat?

Chyba za złe parkowanie. Ale to było dawno temu.

Czy nasi rodacy potrafią jeździć? W sumie dziś prawie każdy ma prawko.

U obcokrajowców mamy przypiętą łatkę jeżdżących zbyt brawurowo. Bo tak naprawdę to za granicą dajemy dowód naszych umiejętności jako kierowców.

Albo ich braku.

Niestety. Niech pan popatrzy, kiedy nasi kierowcy przekraczają granicę, na przykład ze Słowacją, to mają świadomość, że mandaty za prędkość idą w setki euro. I odruchowo zdejmują nogę z gazu. A u nas - hulaj dusza, piekła nie ma.

Przykład idzie z góry. Promującemu bezpieczną jazdę Krzysztofowi Hołowczycowi zabrali prawo jazdy za prędkość.

Pan Hołowczyc podlega takim samym prawom, jak każdy. By promować bezpieczeństwo na drodze, trzeba samemu być wiarygodnym.

To tym bardziej naszego rajdowca uwiarygadnia w tej chwili reklamowanie klocków hamulcowych w telewizji.

Można tak powiedzieć (śmiech). Ale pamiętajmy o tym, że śmiertelność na naszych drogach należy do jednej z najwyższych w Europie. A ofiarami są osoby, które nadmiernie przekraczały prędkość. Jako osoba zajmująca się promocją bezpiecznej jazdy dużo jeżdżę po Europy. I mam porównanie. Cóż, niejednokrotnie byłem świadkiem sytuacji, w której auto na polskich numerach poruszało się z ułańską fantazją.

Kto najbardziej „kozaczy” na drogach?

Młodzi kierowcy i zdecydowanie mężczyźni. Kobiety jeżdżą bardziej rozważnie. A jeśli chodzi o wiek, to niestety, najgroźniejsi są młodzi kierowcy w przedziale do 24 roku życia. Wystarczy powiedzieć, że aż jeden wypadek na dziesięć z udziałem tej grupy wiekowej jest wypadkiem śmiertelnym. Niestety, trzeba cały czas uświadamiać, że auto to nie zabawka.

Czytaj więcej:

 • Wsiadanie na podwójnym gazie jest w dalszym ciągu zmorą i plagą?
 • Czy problemem są „niedzielni kierowcy”?
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Winczura

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.