Marzena Sutryk

Najnowszy ranking "Perspektyw". Brawa dla I LO im. Dubois w Koszalinie

Najnowszy ranking "Perspektyw". Brawa dla I LO im. Dubois w Koszalinie Fot. UM Koszalin
Marzena Sutryk

I LO im. Dubois w Koszalinie awansowało w rankingu Perspektyw.

Aż do 2010 roku Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektyw był rankingiem jednokryterialnym, opartym na wynikach olimpiad przedmiotowych i zawodowych finansowanych przez MEN i znajdujących się w jego rejestrze.

W tegorocznym rankingu uwzględniono 44 olimpiady krajowe. Jako że polscy uczniowie co roku mają imponujące sukcesy w olimpiadach międzynarodowych, od trzech lat w rankingu uwzględniano i te osiągnięcia. Pod uwagę wzięto 12 olimpiad międzynarodowych.

Dodajmy, że głównym kryterium rankingowym w klasyfikacji liceów i techników są wyniki matury, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. W połączeniu z kryterium opartym na sukcesach szkół w olimpiadach oraz - w przypadku techników - z wynikami egzaminów zawodowych, daje to, zdaniem organizatorów, zestaw obiektywnych i sprawdzalnych kryteriów oceny.

W 19. ogólnopolskim rankingu Perspektyw XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie okazało się po raz kolejny najlepsze, a Technikum Elektroniczne w Zespole Szkół Elektronicznych im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy najlepszym technikum w kraju. Wśród laureatów znalazły się trzy koszalińskie placówki.

Z tym że o ile I LO im. Dubois i Technikum Handlowe w Zespole Szkół nr 1 im. M. Kopernika (popularny „ekonom”) poprawiły swoje notowania w rankingu, to mocny spadek (aż o 169 pozycji) odnotowało II LO im. Broniewskiego w Koszalinie.

- Gratuluję sukcesu I LO i Zespołowi Szkół nr 1, to bardzo ważny sygnał, że wykonywana jest tam dobra praca. To duży wysiłek dyrekcji szkół i zatrudnionych w nich nauczycieli - podsumował prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Wyniki koszalińskich szkół uwzględnionych w rankingu „Perspektyw”: I LO zdobyło 78. miejsce, rok temu 110. II LO - teraz 430. miejsce, rok temu 261. Technikum Handlowe w ZS nr 1 im. M. Kopernika - teraz 268. miejsce, rok temu poza pierwszą 300.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągniętego wyniku i dumni z awansu, jesteśmy w pierwszej setce, a to ogromny sukces na tyle szkół w kraju - powiedział nam Rafał Janus, dyrektor I LO w Koszalinie.

- Cieszy to, tym bardziej że jesteśmy stale obecni na wysokich pozycjach znaczących rankingów. To świadczy o naszej rzetelnej pracy i bardzo dobrym przygotowaniu naszych uczniów do studiów. Do tego zdobywamy też świetne wyniki w sporcie szkolnym, to dowód, że kształcimy wszechstronnie.

Na 187. miejscu jest Prywatne LO ze Szczecinka, na 229. - I LO z Kołobrzegu, na 453. - I LO z Białego Boru, powyżej 500. - I LO ks. Elżbiety ze Szczecinka.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.