Irena Boguszewska

Na święta wielkanocne wydamy więcej pieniędzy

Na święta wielkanocne wydamy więcej pieniędzy
Irena Boguszewska

Ceny żywności w Polsce stale rosną. Tegoroczne święta będą więc droższe od ubiegłorocznych. Przyczyni się do tego m. in. program 500 plus.

Tylko w styczniu ceny podskoczyły o 3,3 proc. To oznacza, że tegoroczne święta będą droższe od ubiegłorocznych. Jednak na świętach się nie skończy.

Jak twierdzą specjaliści z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie, w całym roku ceny artykułów spożywczych wzrosną nawet o 4 proc. Więcej będziemy płacić za warzywa, głównie importowane, wieprzowinę, tłuszcze oraz produkty mleczarskie. Sprzyja temu wzrost dochodów społeczeństwa, a szczególnie program 500 plus, który spowodował większy popyt na żywność. Dużo zależeć będzie też od cen energii, która ma spory wpływ na koszty produkcji.

Ceny żywności w Polsce to jednak żaden ewenement. Te rosną nie tylko u nas, ale na całym świecie. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), w styczniu w porównaniu z poprzednim miesiącem poszybowały w górę o 2,1 proc., najbardziej, cukier, zboża i oleje roślinne.

Według Eurostatu, czyli unijnego urzędu statystycznego, ceny żywności od grudnia 2016 r. do stycznia zwiększyły się w Unii średnio o 0,9 proc., najbardziej w Chorwacji i Bułgarii (po 2,9 proc.), Grecji (o 1,9 proc.) i Polsce (o 1,8 proc.).

Ile więc będziemy musieli wydać na tegoroczną Wielkanoc? Jakie ceny zanotowaliśmy w wybranych sklepach naszego regionu i jak zmieniły się one w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy? O tym napiszemy w najbliższy piątek w naszych lokalnych tygodnikach. W nich będzie można znaleźć specjalnie przygotowany dla naszych Czytelników świąteczny „Koszyk Głosu”. Już dziś zapraszamy do lektury.

Irena Boguszewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.