Łukasz Gładysiak

Muzeum Zimnej Wojny już zaprasza na sezon letni

Za ważącymi 5 ton drzwiami kryje się jedna z największych, zimnowojennych atrakcji Europy Fot. archiwum Za ważącymi 5 ton drzwiami kryje się jedna z największych, zimnowojennych atrakcji Europy
Łukasz Gładysiak

Stałe godziny otwarcia i atrakcje nie tylko z historią w tle: Zapraszamy do Podborska.

Choć schron-magazyn amunicji atomowej, zlokalizowany na terenie dawnej, tajnej bazy Armii Radzieckiej w Podborsku koło Białogardu, zwiedzać można od września ubiegłego roku, trwająca właśnie majówka otwiera pierwszy w jego historii sezon letni. Muzeum Zimnej Wojny, bo taką oficjalną nazwę nosi obiekt, to zamiejscowy oddział-wystawa stała Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzeg.

Schron czynny co niedzielę

- Przede wszystkim ustaliliśmy stałe dni i godziny zwiedzania, a to dla naszych gości najważniejsza informacja - mówi „Głosowi” dyrektor MOP Aleksander Ostasz. Podlegająca mu placówka muzealna w Podborsku czynna jest od 30 kwietnia w każdą niedzielę od godz. 11.00 do 14.00.

- Każde wejście do schronu odbywać się będzie w asyście prowadzącego grupę przewodnika i trwać około 50 minut. Zaczynamy o pełnych godzinach, czyli 11.00, 12.00 i 13.00 - uzupełnia nasz rozmówca.

Jak zaznaczają muzealnicy, system ten na pewno utrzymany zostanie do końca czerwca, a potem czas zwiedzania zostanie jeszcze wydłużony.

- Od początku wakacji planujemy, co najmniej 2 dni w tygodniu, w których zwiedzający będą mogli indywidualnie obejrzeć nasz obiekt. Jeden z nich na pewno będzie dniem powszednim, drugi to rzecz jasna niedziela - wyjaśnia dyrektor Ostasz.

- Jeśli zainteresowanie będzie duże, na co rzecz jasna liczymy, dodamy też kolejne godziny odwiedzin.Warto zapamiętać, że w związku z majówką schron w Podborsku otwarty będzie dłużej. Już w poprzednią niedzielę, 30 kwietnia, można go było zwiedzać od godz. 11.00 do godz. 16.00 (wejścia z przewodnikiem o godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00). Tak będzie i w najbliższą niedzielę.

Będą dodatkowe atrakcje

Kołobrzescy muzealnicy doskonale zdają sobie sprawę, że stała wystawa, choćby najciekawsza, to nie wszystko. W związku z powyższym, na terenie Muzeum Zimnej Wojny zaplanowane zostały dwa wydarzenia dodatkowe, które mają zwrócić uwagę na Podborsko nie tylko sympatyków wojskowości.

Noc Muzeów też tutaj

Już 13 maja placówka w Podborsku włączy się w tegoroczne obchody Europejskiej Nocy Muzeów.

- Oprócz możliwości obejrzenia naszego obiektu i wysłuchania ciekawych historii z nim związanych, druga sobota przyszłego miesiąca będzie okazją, by obejrzeć przynajmniej jeden pojazd, który wykorzystywany był w czasie, gdy radziecka baza funkcjonowała - zachęca Rafał Semołonik z koszalińskiego Studio Historycznego Huzar, jeden z przewodników po schronie. Tego dnia zaplanowano także atrakcję artystyczną.

- Dzięki uprzejmości Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie, w industrialnym wnętrzu jednej z hal magazynowych naszego obiektu zaprezentowana zostanie wystawa rzeźb znanego przed II wojną światową w regionie, białogardzkiego rzeźbiarza, Joachima Utecha - uzupełnia nasz rozmówca.13 maja wystawę będzie można zwiedzić między godz. 18.00 a 21.00, jak na noc muzeów przystało - całkowicie bezpłatnie.Kolejne wydarzenie, do którego przygotowania już się rozpoczęły, to III Zlot Zimnowojenny, który tym razem odbywać się będzie nie w Kołobrzegu, a właśnie w Podborsku.

W czasie tej imprezy, zaplanowanej na 15 i 16 lipca, poradziecką bazę odwiedzi ponad setka rekonstruktorów odtwarzających jednostki wojskowego okresu zimnej wojny oraz właściciele historycznych pojazdów wojskowych. Będzie czołg, transportery opancerzone, ciężarówki i wiele mniejszego sprzętu.

Noc w schronie

W czasie zlotu zaplanowana została także dodatkowa, unikatowa na ogólnopolską skalę atrakcja - możliwość spędzenia nocy nie tylko na terenie bazy, po zamknięciu zlotowiska dla zwiedzających, ale także samego schronu.

- Liczbę osób, która będzie mogła z tego skorzystać, ograniczyliśmy do 40, decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegółami z przyjemnością podzielimy się telefonicznie oraz za pośrednictwem naszej poczty elektronicznej. Oprócz tego muzealnicy zachęcają do skorzystania z oferty związanej z tzw. zielonymi szkołami czy całodniowymi wycieczkami dla grup zorganizowanych z ogniskiem, czy wędrówką po terenie całej bazy.

Jedyny taki obiekt w Europie

Baza-magazyn amunicji atomowej nr 3001 w Podborsku zbudowany został pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku. Przez ponad 2 dekady miał charakter ściśle tajny, składowano tutaj co najmniej kilkadziesiąt głowic i bomb atomowych. Była jednym z trzech tego rodzaju obiektów w Polsce, dwa inne zlokalizowano w Brzeźnicy-Kolonii niedaleko Wałcza i Templewie na Ziemi Lubuskiej.

Ostatnie środki bojowe wycofano stąd pod koniec lat osiemdziesiątych.

Dziś Muzeum Zimnej Wojny to jedyna tego typu atrakcja w Europie. Schron-magazyn, który stanowi główną część placówki, zachowany jest w 99 proc. w stanie oryginalnym. Wokół zachowały się także inne elementy poradzieckiej infrastruktury, w tym potężny bunkier przeznaczony dla wyrzutni rakietowych.

By dotrzeć do Muzeum Zimnej Wojny należy przy przejeździe kolejowym w Podborsku skręcić z drogi wojewódzkiej nr 169 w las, w stronę aresztu w Dobrowie.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad zwiedzania udzielane są pod adresem e-mail: podborsko@muzeum. kolobrzeg.pl oraz numerem telefonu: 512-481-493. Placówka posiada także swój profil na portalu społecznościowym Facebook.

Łukasz Gładysiak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.