Łukasz Gładysiak

Muzeum Zimnej Wojny czeka już na odwiedzających. Warto tu wpaść

Przewodnicy Muzeum Zimnej Wojny czekają na zwiedzających w każdą środę i niedzielę od godz. 11 Fot. Muzeum Zimnej Wojny Przewodnicy Muzeum Zimnej Wojny czekają na zwiedzających w każdą środę i niedzielę od godz. 11
Łukasz Gładysiak

Dodatkowy dzień zwiedzania i nowe atrakcje, które przyciągną nie tylko pasjonatów militariów. Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku rozpoczęło pierwszy w historii sezon letni.

- Liczymy na to, że odwiedzać nas będą nie tylko mieszkańcy regionu, ale także tłumnie zmierzający nad Bałtyk turyści z całego kraju. Jesteśmy gotowi obsłużyć każdą ich liczbę - mówi „Głosowi” dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksander Ostasz.

Zamiejscowym oddziałem tej placówki jest, funkcjonujące od ubiegłorocznej jesieni, Muzeum Zimnej Wojny, mieszczące się w jednym ze schronów na terenie poradzieckiej, tajnej bazy - magazynu amunicji atomowej w Podborsku.

Od początku wakacji obsługa obiektu zintensyfikowała działania, by jeszcze bardziej otworzyć się w kierunku nie tylko miłośników historii. Pierwszą, ważną zmianą jest wydłużenie czasu, w którym turyści mogą zwiedzać MZW. Oprócz niedziel, w czasie wakacji jest to możliwe również w środy.

W każdy z tych dni wejście z przewodnikiem rozpoczyna się o godz. 11.00, 12.00, 13.00 i 14.00.

- Koszt oprowadzania ujęty został w cenie biletu, która wynosi 20 zł oraz 15 zł, jeśli korzystamy z ustawowych ulg. Zwiedzanie trwa około godziny zegarowej, wewnątrz schronu panuje specyficzny mikroklimat - zaledwie kilkustopniowa temperatura i zwiększona wilgotność, dlatego polecamy zabrać ze sobą, bez względu na aurę na zewnątrz, kurtki lub bluzy - informuje nasz rozmówca.

Niezależnie od wskazanych dni umawiać można także grupy zorganizowane. Drugi, nowy element, stanowi prezencja przewodników.

- Wzorem placówek militarnych w całej Europie stawiamy na to, by sam oprowadzający stał się postacią intrygującą, a zarazem spójną z historią obiektu. Z tego powodu wszyscy przewodnicy występują w oryginalnym umundurowaniu żołnierzy radzieckich z okresu funkcjonowania bazy w Podborsku - mówi dyrektor MOP.

- Każdy z nich posiada rzecz jasna wiedzę dotycząca nie tylko schronu, ale ogólnej historii obecności Armii Radzieckiej na Pomorzu - dodaje.

Ponadto Muzeum Zimnej Wojny w najbliższym czasie znacznie rozszerzy swoją ofertę. Trwają rozmowy dotyczące znacznej rozbudowy wystawy. Wiązać się to będzie z uruchomieniem kolejnego obiektu na tym terenie.

Łukasz Gładysiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.