Most nad Dunajcem będzie sławić Danutę Szaflarską?

Czytaj dalej
Fot. Alicja Fałek
Iga Michalec

Most nad Dunajcem będzie sławić Danutę Szaflarską?

Iga Michalec

Do prezydenta miasta trafił wniosek o nadanie przeprawie nad Dunajcem im. posła Dmowskiego. Patronem ma być osoba zasłużona dla Sącza. Decyzja może zapaść jeszcze przed wakacjami.

Nowy most na rzece Dunajec, który łączy Nowy Sącz z Chełmcem obwodnicą północną, został otwarty do użytku w sierpniu 2015 r. Do tej pory nie wiadomo, kto zostanie patronem nowoczesnej przeprawy.

Propozycji jest na razie kilka. Od polityka Romana Dmowskiego, przez kolejarza Henryka Suchanka, po zmarłą niedawno aktorkę Danutę Szaflarską.

- Warto upamiętniać właśnie takie osoby, które były związane z regionem i historią Sądecczyzny - uważa Bożena Jawor, była wiceprezydent Nowego Sącza i przewodnicząca miejskiej rady.

Czas na Dmowskiego

Działacze Zarządu Okręgu Małopolskiego Młodzieży Wszechpolskiej wystąpili do prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka, by most nosił imię Romana Dmowskiego (1864-1939).

To twórca Narodowej Demokracji, polityk i minister spraw zagranicznych. Był też przeciwnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, który patronuje mostowi zwanemu przez mieszkańców heleńskim.

- Liczymy na pozytywną odpowiedź - przyznaje Natalia Kyrcz, prezes Zarządu Okręgu Małopolskiego Młodzieży Wszechpolskiej.

Zauważa, że Piłsudski jest należycie upamiętniony w Nowym Sączu. Ma swoją ulicę, imię marszałka nosi most łączący Nowy Sącz z Heleną. Natomiast Dmowski ma jedynie swoją ulicę i to właśnie w tej dzielnicy.

- Nadanie mostowi na obwodnicy północnej miasta imienia Dmowskiego miałoby symboliczny wymiar - uważa Kyrcz. - Dwa mosty na Dunajcu nosiłyby imiona twórców niepodległej Polski.

Radny Grzegorz Fecko popiera pomysł Wszechpolaków.

- Abstrahując od tego, kto wystąpił z taką inicjatywą, uważam, że ta propozycja warta jest, by się nad nią pochylić i rozważyć - mówi Fecko. Osobiście darzy wielkim szacunkiem Dmowskiego. Była to postać niebanalna. Wybitny polityk i mąż stanu.

Zasłużony dla regionu

Leszek Zakrzewski, prezes oddziału nowosądeckiego Polskiego Towarzystwa Historycznego, uważa, że wybierając patrona mostu, warto upamiętnić kogoś, kto wpisał się w historię miasta i regionu.

- Do głowy przychodzi mi Henryk Suchanek, naczelnik warsztatów kolejowych w Nowym Sączu w latach 1901-1921, który jednocześnie działał w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” - wymienia Zakrzewski. Wymienia też inne nazwiska ważne dla regionu.

- A może któryś z przedstawicieli rodziny Remich albo miejski budowniczy Walenty Cyło - zastanawia się.

Radny miejski Józef Hojnor ma inną propozycję. On optowałby za ks. dr. Stanisławem Lisowskim, prałatem Bazyliki św. Małgorzaty. - Był to wspaniały kapłan i patriota - uważa. Bożena Jawor przyznaje, że propozycja Młodzieży Wszechpolskiej nie jest zła.

Bożena Jawor: Warto upamiętniać osoby, które są związane z naszym regionem

- Należy ją rozważyć. Myślę jednak, że pojawią się także inne dotyczące nazwania mostu - stwierdza przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza. I ma rację. Na liście jest też słynna aktorka. Danuta Szaflarska (1915-2017), która zmarła 19 lutego br. Ta kandydatura na patrona mostu ma sporą rzeszę zwolenników. Tak uważa choćby Antoni Malczak, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

- Miasto powinno w ten sposób upamiętnić aktorkę, która debiutowała na deskach Towarzystwa Dramatycznego w Nowym Sączu pod okiem Bolesława Barbackiego w spektaklu „Tomcio Paluch” - nie kryje.

Za pochodzącą z Kosarzysk Szaflarską opowiada się także Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

- Jej dokonania dla polskiej kultury są ogromne - mówi Zegzda. - A pani Danusia była lokalną patriotką. Zawsze podkreślała swoje związki z Nowym Sączem i regionem.

Iga Michalec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.