Młodzi chwalą Kraków w internecie

Czytaj dalej
Klaudia Stabach

Młodzi chwalą Kraków w internecie

Klaudia Stabach

ŚDM. Pielgrzymi na bieżąco opisują w mediach społecznościowych to, co dzieje się wokół nich w trakcie Światowych Dni Młodzieży. Dzielą się opiniami na temat pakietu pielgrzyma, posiłków oraz wychwalają polską gościnność i komentują przemówienia papieża Franciszka

Pielgrzymi najczęściej pytają wolontariuszy, gdzie można doładować telefon lub skorzystać z darmowego Wi-Fi. To pokazuje, że przyjezdnym bardzo zależy na możliwości nieustannego dostępu do internetu i portali społecznościowych.

Autor: Ula Wolak

W pierwszych dniach Światowych Dni Młodzieży najbardziej aktywni w internecie byli pielgrzymi z Polski. Ponad 25 proc. wpisów w mediach społecznościowych zostało opublikowanych w naszym języku. Na drugim miejscu znalazł się język hiszpański, a na trzecim angielski.

Tuż przed przyjazdem do Krakowa pielgrzymi pisali na temat pakietu pielgrzyma. „Mam już stylowy żółty plecak” - wspomniała na Twitterze @stymag16 z USA. Wymieniali się też informacjami na temat wolontariuszy. Oprócz tego znalazły się wpisy, w których przyjezdni rozmyślali nad tym, co może powiedzieć do nich papież. „Może powie coś po polsku?”- zastanawiała się jedna z polskich użytkowniczek Twittera.

Każdego wieczoru tysiące pielgrzymów wychodzą na krakowskie ulice, gdzie do późnych godzin nocnych trwa zabawa. Pełno o tym w internecie. „Cały świat w naszym mieście! Jest fantastycznie!” - napisał na Twitterze polski użytkownik @malaiduzy.

Jak podaje Laboratorium Oprogramowania IBM Polska w Krakowie, internauci najczęściej używają w swoich wpisach słów: łaska, miłosierdzie i zjednoczenie. Ponadto pielgrzymi opisują w pozytywnych słowach naszą gościnność. „Dziękuję za miłą gościnę w Krakowie! Na pewno tutaj wrócę” - napisała @eireenejaree z Filipin.

Po środowym pojawieniu się papieża w oknie przy ul. Franciszkańskiej internet również się ożywił: „Gdyby każdy ksiądz był taki jak papież Franciszek, pewnie zdecydowanie więcej ludzi chodziłoby do kościoła” napisała @gotowalska, polska użytkowniczka Twittera. Z kolei @Sr_Lisa z USA opublikowała wpis o treści: „Dziękuję Bogu za Światowe Dni Młodzieży. One zmieniły moje życie”. W aplikacji Instagram organizatorzy ŚDM założyli oficjalny międzynarodowy profil, na którym regularnie są publikowane zdjęcia osób, które zamieszczają je na swoich profilach wraz z tzw. hasztagiem „krakow2016”. Można tam znaleźć fotografie młodych ludzi tańczących na Rynku, tłumy modlących się na Błoniach czy zdjęcia roześmianych pielgrzymów na tle krakowskich zabytków. „Światowe Dni Młodzieży 2016 są fantastyczne! To jest jedna wielka katolicka impreza z Jezusem” - napisała na Twitterze @mak10_ketter, użytkowniczka z Holandii.

Internauci komentują również posiłki, które dostają w ramach talonów z pakietu pielgrzyma. Użytkownik catolicveganlife wrzucił na Instagram zdjęcie puszki sałatki z ryżem i dołączył podpis: „Wegańskie posiłki są pyszne i zaspokajają głód”.

Użytkownicy nie tylko publikują wpisy związane z tym, co się dzieje w trakcie ŚDM. W ostatnich dniach dużą popularnością cieszy się darmowa aplikacja z animowanymi obrazkami „emoji”, dostępnymi dla użytkowników na Facebooku. Na obrazkach jest Franciszek, który leci samolotem, śmieje się, je hot-doga lub macha do pielgrzymów.

Księża również są aktywni w internecie podczas ŚDM. O. Zbigniew Fryska napisał na Facebooku: „Centrum Powołaniowe. Stanowisko nr 2. Znajdź mnie”.

Dwa dni temu podczas debaty na temat Kościoła w internecie wykazano, że wzrasta zainteresowanie tematyką religijną. - 15 procent polskich użytkowników regularnie przegląda strony religijne. Są to głównie młode osoby z dużych miast - tłumaczy franciszkanin o. Jan Maria Szewek. Duchowny zwraca uwagę na fakt, że Kościół ma bardzo silną pozycję w internecie, a jego przedstawiciele coraz chętniej komunikują się z wiernymi poprzez internet. - Ewangelizuję za pomocą wpisów na Twitterze, bo wiem, że to jest najlepszy sposób na dotarcie do młodych - dodaje ojciec Szewek.

Klaudia Stabach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.