Marzena Sutryk

Miliony na wyciągnięcie ręki

Tomasz Tesmer (z lewej): - Tylko jeden z sianowskich projektów finansowany będzie ze środków krajowych, pozostałe z unijnych Fot. Radek Koleśnik Tomasz Tesmer (z lewej): - Tylko jeden z sianowskich projektów finansowany będzie ze środków krajowych, pozostałe z unijnych
Marzena Sutryk

We wtorek w Koszalinie podpisano umowy na dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych dla Mielna i Białogardu. Podobnie było też w Sianowie, gdzie również parafowano umowy na grube miliony.

Samorządy z regionu - Koszalin, Białogard, Kołobrzeg oraz gminy powiatu koszalińskiego, białogardzkiego i kołobrzeskiego wspólnie realizują program Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (25 inwestycji), na który otrzymają łącznie ok. 120 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych. Wczoraj w koszalińskim ratuszu (Koszalin jest liderem wspólnego projektu) podpisano dwie umowy - między Urzędem Marszałkowskim w Szczecinie (jest dysponentem funduszy) a Mielnem oraz Białogardem.

W obu przypadkach miasta zainwestują w infrastrukturę rowerową. Konkretnie w Mielnie - w budowę centrum przesiadkowego, które jest połączone z przebudową torowiska (koszt to 4,1 mln zł, dofinansowanie 1,9 mln zł), a w Białogardzie - w 7 km nowych tras rowerowych w mieście, 5,5 km przebudowanych i ponad 7 km wyznaczonych. W tym przypadku przedsięwzięcie jest szacowane na ponad 6 mln zł (dofinansowanie to 4,5 ml zł).

- Wkrótce czeka nas też podpisanie umowy na realizację koszalińskiej inwestycji rowerowej za ponad 20 milionów - dodaje prezydent Piotr Jedliński.

- W województwie zachodniopomorskim zbudujemy łącznie 1.100 km tras rowerowych - dodaje Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa.

Wczoraj umowy na wiele milionów podpisano również w Sianowie. Ponad 22,4 mln złotych - to dofinansowanie, które pozyskał samorząd sianowski na realizację aż 14 projektów. - Część rozpoczęliśmy w roku ubiegłym, a niektóre zakończymy w roku 2019 - mówi Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa.

- Wśród nich bardzo nowoczesny: jeszcze w tym roku zaczniemy budowę farmy fotowoltaicznej, na którą pozyskaliśmy ponad 2 mln zł. Ma ona zaopatrywać większość obiektów publicznych w Sianowie i pozwoli na oszczędności rzędu 100 tys. zł rocznie.

Ponad 4,7 mln zł kosztować będzie budowa ścieżek rowerowych. Powstanie trasa z Suchej Koszalińskiej do Osiek, skąd w ramach porozumienia z Urzędem Marszałkowskim - zrealizowana będzie ścieżka do Łaz. Rowerem będzie też można m. in. bezpiecznie dojechać do arboretum, z Osiek do Iwięcina.

Co jeszcze zostanie zrealizowane? Ponad 13 km dróg gminnych, 80 przydomowych oczyszczalni, place rekreacyjne w Dąbrowie i Suchej Koszalińskiej, boiska sportowe w Skibnie i Dąbrowie, II etap kanalizacji Zachód, wodociąg magistralny na trasie Sianów - Osieki, rozbudowa ujęcia wody ze stacją uzdatniania w Sianowie. Dzięki ostatnim zadaniom dostawa wody będzie bezpieczniejsza - wyłączone zostaną cztery wiekowe i problematyczne ujęcia (Skibno, Sucha Koszalińska, Kleszcze i Osieki).

- Tylko jeden z projektów finansowany będzie ze środków krajowych - doprecyzowuje Tomasz Tesmer z sianowskiego magistratu.

- To budowa dziennego Domu Seniora.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

promocja -50%

Gazeta online przez 90 dni za połowę ceny

43,50 87,00

Skorzystaj z promocji i ciesz się codziennym dostępem do gazety online przez 90 dni. Z tą ofertą oszczędzasz aż połowę ceny!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.