Miliony dla potrzebujących. Samorząd wspiera hospicja

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Joanna Krężelewska

Miliony dla potrzebujących. Samorząd wspiera hospicja

Joanna Krężelewska

Będzie więcej łóżek dla pacjentów, krótszy czas oczekiwania na miejsce i nowy sprzęt medyczny.

- Pozwolenie na budowę otrzymaliśmy już dwa lata temu, ale zdobycie pieniędzy na inwestycję graniczyło z cudem. Jak widać, cuda się zdarzają... - Maria Okońska , prezes Zarządu Hospicjum św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie, nie kryła wzruszenia.

Wczoraj w Hospicyjnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej podpisała umowę o dofinansowanie rozbudowy Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego. Projekt otrzymał unijne dofinansowanie w pełnej wnioskowanej kwocie - niemal 4 mln zł.

- Rok temu w miejscu, gdzie były zapisane środki na działania związane z infrastrukturą zdrowia, nie przewidywaliśmy wsparcia tego typu działań - powiedział Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.

- Udało nam się jednak przeznaczyć aż 10 mln zł na konkurs niejako dedykowany hospicjom. Pulę środków zwiększyliśmy o dodatkowe 5 mln zł, by beneficjenci otrzymali tyle, o ile aplikowali. Dofinansowanie otrzymają również hospicja w Darłowie, Kołobrzegu, Tanowie i Żarowie.Najwięcej pieniędzy popłynie do Koszalina.

- Nasz nadrzędny cel to poprawa komfortu pacjentów - mówi Maria Okońska.

- Dziś dysponujemy pięcioma trzyosobowymi salami. Trafiają do nas pacjenci w różnym stanie, dlatego w nowej części powstanie sześć sal jednoosobowych, które zapewnią najciężej chorym intymność i swobodny kontakt z rodzinami. Będziemy mieć trzynaście nowych łóżek, magazyn, zaplecze socjalne.

W nowym dwukondygnacyjnym budynku, który powstanie w części ogrodu przy hospicjum, będzie też jadalnia i sala telewizyjna. Dzięki dotacji kupione będą m.in. łóżka rehabilitacyjne i koncentratory tlenu, a papierową dokumentację medyczną zastąpi jej elektroniczna wersja. Łączny koszt inwestycji to prawie 4,8 mln zł.

- 800 tysięcy to nasze środki własne, dlatego zwracamy się z ogromną prośbą o podzielenie się z pacjentami hospicjum procentem podatku dochodowego - mówi Maria Okońska.

Realizacja przedsięwzięcia nie tylko zaspokoi potrzeby lokalowe, ale też skonsoliduje zarządzanie hospicjum, które dziś ma dwie siedziby - biuro stowarzyszenia i wypożyczalnia sprzętu medycznego znajduje się przy ul. Kasprowicza.

Rozbudowa obiektu pozwoli zarządowi zrezygnować z najmu drugiego lokalu, a to oznacza oszczędności. Prace budowlane mogą rozpocząć się już na przełomie kwietnia i maja. Na czas rozbudowy nie zawiesi swej działalności.

Dotacja również dla Darłowa

Lepsze warunki dla podopiecznych Domu Hospicyjno-Opiekuńczego im. Czesława Domina w Darłowie. Budynek zostanie rozbudowany.

Przebudowa i rozbudowa parteru budynku pozwoli na stworzenie sali pobytu dziennego, pomieszczeń gospodarczych i węzła sanitarnego oraz pomieszczenia rehabilitacyjnego.

W kondygnacji poddasza planowane jest utworzenie pomieszczeń farmacji, archiwum, magazynu gospodarczego, miejsca dla stałej obsługi hospicjum oraz pokoju dla rodzin odwiedzających pacjentów. Dzięki temu warunki w placówce zbliżone będą do tych domowych.

Realizacja projektu przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej zwiększy ilości łóżek dla pacjentów z 20 do 22, zapewni możliwość rehabilitacji w ciągu godziny 3 osób oraz wydłuży do 24 godzin na dobę czasu potrzebnego na odwiedziny.

Remont rozpocznie się w lipcu tego roku, a zakończy w sierpniu w przyszłym roku.

Koszt prac to ponad 1,5 mln złotych. Wsparcie unijne - 1,3 mln złotych.W regionie dofinansowany zostanie jeszcze jeden projekt. Dotyczy on budowy hospicjum stacjonarnego w Kołobrzegu. Wartość projektu to ok. 1,7 mln zł, a przyznanego dofinansowania - 863 tys. złotych.

Joanna Krężelewska

Rocznik 1983. Absolwentka Wydziału Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studentka psychologi na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2006 roku dziennikarka „Głosu Pomorza”, dziś „Głosu Koszalińskiego”. Na łamach dziennika relacjonuje przebieg procesów sądowych w sprawach karnych. Pisze o kulturze, sprawdza, co dzieje się w gminie Sianów i gminie Karlino. Na gk24.pl prowadzi magazyn poświęcony kulturze. Autorka książki „Historia pisana zbrodnią”, poświęconej najgłośniejszym procesom sądowym w sprawach karnych, które toczyły się przed koszalińskim sądem po II wojnie światowej. Nałogowo czyta, szczególnie kryminały i przepisy kulinarne. Uwielbia podróże, żeglowanie, wycieczki rowerowe, las i mokry nos psa Muffina.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.