Mieszkanie Plus wciąż bez wielkich sukcesów. Wyjątkiem jest tylko Jarocin. Będą następne inwestycje, ale do tysięcy mieszkań daleko

Czytaj dalej
Fot. K_kapica_afk
Monika Kaczyńska

Mieszkanie Plus wciąż bez wielkich sukcesów. Wyjątkiem jest tylko Jarocin. Będą następne inwestycje, ale do tysięcy mieszkań daleko

Monika Kaczyńska

Kilkaset zamiast kilkunastu tysięcy - to dotychczasowy bilans realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus w Wielkopolsce. Spektakularne sukcesy w tej materii ma jedynie Jarocin.

292 oddane do użytku mieszkania, 108 kolejnych w budowie to efekt działania rządowego programu budowy tanich mieszkań czynszowych w Wielkopolsce. Jeśli do tego dodać, że obecnie budowa w ramach Mieszkania Plus trwa jedynie w Jarocinie - można powiedzieć, że realizacja jednego z kluczowych rządowych programów wypada dosyć blado.

Gdy program Mieszkanie Plus nabrał ustawowego kształtu, ostro wystartował Jarocin. Do tej pory oddano tam do użytku 256 mieszkań w trzech lokalizacjach. Budowa 108 kolejnych jest już całkiem zaawansowana. To czyni z Jarocina lidera w skali kraju. I na razie nie zanosi się, by szybko stracił tę pozycję, bo choć potencjalnie mieszkań mogą być tysiące, terminy rozpoczęcia kolejnych budów nie są bardzo bliskie, a 36 mieszkań oddanych do użytku w Kępnie - drugiej wielkopolskiej gminy, w której powstały lokale w ramach Mieszkania Plus nie zmienia sytuacji. I to na razie wszystko, gdy chodzi o budownictwo czynszowe z rządowym wsparciem.

Wielkopolska jest wyjątkiem. Żeby nie było wątpliwości - dzięki Jarocinowi, wyróżnia się pozytywnie. To właśnie tu powstała ponad 1/3 ze wszystkich mieszkań wybudowanych w Polsce w ramach programu. 108 kolejnych lokali w budowie oznacza, że w Jarocinie powstaje co szóste z obecnie realizowanych w ramach Mieszkania Plus.

Na horyzoncie widać bardzo prawdopodobne rozpoczęcie pierwszej inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus w Poznaniu.

100 tysięcy mieszkań - taką liczbę jeszcze w ubiegłym roku podawał premier Mateusz Morawiecki, mówiąc o programie Mieszkanie Plus. Nawet jeśli liczba ta miała jedynie określać potencjał rządowego programu, to do jego realizacji jest daleko. Wszystko wskazuje na to, że do końca 2019 roku liczba oddanych mieszkań czynszowych nie przekroczy tysiąca. W Wielkopolsce jest ich na razie 294. 108 kolejnych to lokale w trakcie budowy. Są realne szanse na realizację następnych 740.

Jarocin w czołówce

Pierwszą w kraju i w Wielkopolsce inwestycją w ramach programu Mieszkanie Plus było przedsięwzięcie Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W kwietniu ubiegłego roku w Siedleminie, położonym 4 km od Jarocina oddano do użytku pierwszych 96 mieszkań. Kolejnych 120 powstało przy ulicy Siedlemińskiej. 40 następnych - w kolejnej lokalizacji w samym mieście - przy ul. Leszczyce.


- Zainteresowanie od samego początku było ogromne

- mówi Jerzy Wolski, prezes Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - W ciągu kilku miesięcy złożono 690 podań.

Potencjalnych najemców bez problemów znalazły więc i kolejne mieszkania - 108 budowanych także przy ul. Siedlemińskiej. Po rozwiązaniu problemów z wykonawstwem (główny wykonawca opuścił plac budowy, trzeba było znaleźć kolejnego) ich oddanie do użytku zaplanowano na wiosnę przyszłego roku.

W Kępnie - drugiej miejscowości Wielkopolski, która włączyła się w Mieszkanie Plus powstało 36 mieszkań. Oddano je do użytku w październiku ubiegłego roku. I choć burmistrz podkreślał znaczenie inwestycji oraz chwalił współpracę - planów budowy kolejnych na razie nie ma.

W Poznaniu Mieszkanie Plus na minusie

Jak wygląda realizacja Mieszkania Plus w Poznaniu? Nie jest to trudne do zweryfikowania - 0. W pierwszej połowie października 2016 roku władze Poznania podpisały list intencyjny z deklaracją o przystąpieniu do rządowego programu Mieszkanie Plus z BGK Nieruchomości S.A - spółką zależną Banku Gospodarstwa Krajowego. Na wskazanych przez Poznań działkach o łącznej powierzchni 11,2 ha mogło powstać ponad tysiąc mieszkań na wynajem. Jednak w 2017 r. miasto wstrzymało się od czynnego udziału w rządowym programie, ponieważ władz Poznania i szefów spółek miejskich nie zadowalały warunki finansowe przedstawione przez spółkę BGK. Dodatkowo uznano, że niekorzystna dla poznaniaków byłaby stawka czynszu wynosząca ponad 20 zł za metr kwadratowy.

Ostatecznie pierwsza budowa w ramach rządowego programu może niedługo ruszyć przy ul. Śniadeckich na gruncie pozyskanym od miasta, gdzie docelowo ma powstać 386 mieszkań (o średniej powierzchni 38 mkw.) Obecnie powstaje projekt zespołu pięciopiętrowych budynków.

- Powstaną one głównie z myślą o ludziach młodych. Założenie jest bowiem takie, aby przyszłym najemcom zaoferować niemal wyłącznie kawalerki i mieszkania dwupokojowe. We wszystkich ma być wydzielona widna kuchnia. Atrakcyjnym dodatkiem dla mieszkańców zajmujących mieszkania na parterze maja być ogródki

- informuje PFR Nieruchomości.

Wśród innych lokalizacji wymienia się także ul. Północną (grunt PKP), gdzie może powstać ok. 550 mieszkań. To jednak problematyczna lokalizacja, bowiem pod działką płynie rzeka Cybina. Cały czas aktualne są również plany budowy mieszkań na Wolnych Torach.

Wielki potencjał, plany skromne

Według szacunków PFR Nieruchomości w Wielkopolsce jest potencjał do budowy ponad 3000 mieszkań w ramach rządowego programu. 1300 mogłoby powstać w Obornikach, 600 w Lesznie, 500 w Kaliszu, kolejne w Czempiniu, Środzie, Wronkach, Powidzu, Pile i Luboniu.

Na razie jednak prace trwają nad planami inwestycji w Pile, gdzie może powstać 210 mieszkań oraz w Luboniu. Tu miałoby przybyć 140 mieszkań na wynajem.

Ale rozpoczęcie pracy nad projektami nie oznacza jeszcze rychłego początku budowy, nie mówiąc już o prędkim ukończeniu prac.

Teren w Pile, na którym PFR Nieruchomości chce przeznaczyć na osiedle czynszowe został przewidziany w planie zagospodarowania przestrzennego na edukację i usługi publiczne. A pilskim samorządowcom wcale nie spieszno do zmiany tej koncepcji. Póki co, strony szukają porozumienia. Gdy to nastąpi, będą mogły rozpocząć się formalności poprzedzające budowę. Te mogą zająć nawet rok. Drugie tyle potrwa budowa.

Monika Kaczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.