Mieszkanie Plus także w Poznaniu

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola/Polskapresse
Błażej Dąbkowski

Mieszkanie Plus także w Poznaniu

Błażej Dąbkowski

W ramach rządowego programu Mieszkanie Plus w Poznaniu i we Wrześni może powstać nawet dwa tysiące mieszkań na wynajem.

Poznań oraz Września są pierwszymi miastami w województwie, które podpisały porozumienie zmierzające do realizacji pilotażowych inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus z BGK Nieruchomości S.A., spółką zależną od Banku Gospodarstwa Krajowego. Władze Poznania wskazały działki o powierzchni ponad 11 ha, gdzie w najbliższych latach może powstać ponad tysiąc mieszkań. W tej sprawie w środę w urzędzie miasta list intencyjny podpisali wiceprezydent Tomasz Lewandowski i Janusz Kobeszko, doradca zarządu BGK Nieruchomości S.A.

- Do programu przekazujemy grunty już przygotowane, wszystko po to, by Poznań był szybszy i bardziej konkurencyjny wobec innych samorządów - podkreśla Tomasz Lewandowski.

- W krótkim czasie dokonaliśmy wstępnej oceny nieruchomości pod budowę mieszkań i przygotowaliśmy list intencyjny - uzupełnia Janusz Kobeszko.

Wśród działek, na których powstawać będą bloki znalazły się m.in. te leżące przy ul. Opolskiej (w miejscu, gdzie niedługo wyburzane będą baraki) i Darzyborskiej. - Myślę, że w perspektywie dwóch lat te inwestycje mogą wystartować - dodaje. W tej chwili nie wiadomo jeszcze w jaki sposób będzie wyglądało finansowanie inwestycji, BGK może zarówno udzielić kredytu, jak i przekazać samorządowi część pieniędzy na budowę mieszkań.

- Założenie programu jest elastyczne. Jest pełna otwartość na formę finansowania, ale w najprostszym modelu wygląda to tak, że miasto daje grunt, na nim Bank Gospodarstwa Krajowego buduje mieszkania, a beneficjentami są poznaniacy oczekujący na lokale socjalne i komunalne - mówi zastępca Jacka Jaśkowiaka. Pierwsze mieszkania w Poznaniu mogłyby być gotowe już za półtora roku. Na jakim poziomie będą kształtowały się czynsze? Władze stolicy Wielkopolski chciałyby, aby nie przekraczały granicy 20 zł, ale decyzji w tej sprawie na szczeblu krajowym nadal nie podjęto. - Naszym zadaniem jest zbliżenie czynszu do dolnej granicy, biorąc pod uwagę fakt, że wolnorynkowy dla Poznania wynosi w tej chwili 30 zł, różnica będzie diametralna - mówi Arkadiusz Stasica, prezes Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Premier Beata Szydło o programie Mieszkanie Plus

(Źródło: TVN24)

Choć opłaty pozostają na razie niewiadomą, to pewne jest, że lokale najemcy docelowo będą mogli wykupić.

Wojewoda Zbigniew Hoffmann, który przyglądał się podpisywaniu listu intencyjnego podkreśla, że Mieszkanie Plus to tylko jeden z elementów działań rządu. - Oprócz tego zakładamy też wsparcie dla budownictwa społecznego. Trudno wyobrazić sobie działalność sfery społecznej bez rozwiązania kwestii mieszkaniowych - stwierdza.

Realizacja sztandarowego pomysłu PiS ma w Poznaniu szczególne znaczenie, bowiem na linii prezydent-wojewoda iskrzy od kilku miesięcy.

- Mimo bardzo dużych różnić politycznych i światopoglądowych, program pokazuje, że taka współpraca jest możliwa - komentuje Z. Hoffmann.

Oprócz Poznania w Wielkopolsce podobne porozumienie podpisano także we Wrześni. Tamtejszy samorząd do realizacji inwestycji przekaże 11,6 ha, na których powstać ma 1100 mieszkań.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.