GOK

Mieszkania na Dymka - Czas na dalsze inwestycje

Mieszkania komunalne w budynkach wielorodzinnych przy ul. abp. Walentego Dymka - znalazły tu dach nad głową dziewięćdziesiąt cztery rodziny Fot. UM Poznań Mieszkania komunalne w budynkach wielorodzinnych przy ul. abp. Walentego Dymka - znalazły tu dach nad głową dziewięćdziesiąt cztery rodziny
GOK

Budownictwo na Nowym Mieście rozwija się od wieków - to tu, wbrew nazwie, znajdują się jedne z najstarszych pamiątek początków miasta...

Obecnie właśnie na tym obszarze swoje działania w zakresie budowy nowych mieszkań koncentrują władze Poznania. Bloki komunalne powstały m.in. przy ul. Abp. Dymka. W planach są już kolejne inwestycje.

Czy wiecie, że istniejąca formalnie do 1990 roku dzielnica nowomiejska w Poznaniu zajmowała ponad czterdzieści procent jego powierzchni?

Trzydzieści sześć obszarów, nieoficjalnie uznawanych za dzielnice mieszkalne, a nazywanych po poznańsku fyrtlami, takich jak np. Antoninek, Franowo czy Rataje, jedenaście administracyjnie wyznaczonych osiedli mieszkaniowych, ponad sto trzydzieści sześć tysięcy mieszkańców (według spisu z 31 grudnia 2011 roku) - jak widać na terenie Nowego Miasta dobrze się mieszka. Nic więc dziwnego, że tu właśnie rosną kolejne budynki komunalne.

Najmłodszą inwestycją jest blisko setka mieszkań komunalnych przy ul. Arcybiskupa Walentego Dymka: wprowadzają się tam już pierwsze rodziny, które przejmują klucze do dwupokojowych, wygodnych i tanich w eksploatacji lokali.

W dwóch czterokondygnacyjnych blokach pod numerami 220 i 222 wybudowano dziewięćdziesiąt cztery mieszkania o powierzchni około pięćdziesięciu metrów kwadratowych, urządzonych „pod klucz”, z wyposażonymi łazienkami i kuchenkami w kuchni. Sześć z tych lokali jest przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Mieszkańcy mogą cieszyć się też zadbanym terenem w najbliższym otoczeniu, z parkingiem i placem zabaw.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych wybudował te mieszkania za ponad dwanaście milionów złotych z myślą o tych mieszkańcach, którzy mieszkając w zasobach komunalnych i nie zalegając z opłatami, postanowili zwolnić swoje mieszkanie, przenosząc się do mniejszego, łatwiejszego w utrzymaniu, lokalu. Mieszkania w tych blokach zaproponowano także tym, którzy ubiegali się o pomoc mieszkaniową.

Ten dobry standard będzie utrzymany w kolejnych lokalach miejskich, budowanych przez ZKZL przy ul. Zawady na Nowym Mieście. Dwa budynki z tymi mieszkaniami mają powstać do końca roku w ramach Programu Budowy Mieszkań. Wiadomo już, że przyszli mieszkańcy otrzymają tu klucze do czterdziestu sześciu dwupokojowych mieszkań, w tym trzech dedykowanych osobom niepełnosprawnym. W tych budynkach uwzględniono także lokale użytkowe, przeznaczone na punkty handlowe lub usługowe.

Dzielnica rozwija się. Wiadomo już, że wśród kolejnych inwestycji mieszkaniowych zaplanowanych na ten rok znajdzie się m.in. czterokondygnacyjny budynek z siedemdziesięcioma dwoma mieszkaniami na os. Główna, przy ul. Nadolnik. Z kolei na Darzyborze rozbudowane zostanie osiedle z lokalami socjalnymi, a w przyszłości trochę dalszej niż rok - powstać tu ma osiedle bloków komunalnych z dwustu pięćdziesięcioma mieszkaniam. Do tego w trakcie wspomnianej rozbudowy zaplanowano stworzenie dwóch lub trzech świetlic skupiających życie kulturalne i towarzyskie osiedla, gdzie także realizowane będą programy socjalne oraz projekty aktywizujące mieszkańców rozbudowanego osiedla, a przygotowane przez organizacje pozarządowe.

Warto zwrócić także uwagę na prace, których celem nie jest stricte powiększanie zasobu lokalowego miasta, lecz podniesienie standardu istniejących lokali i dopasowanie ich do współczesnych potrzeb i wymagań.

Należy do nich plan gruntownego remontu pawilonów handlowo-usługowych na os. Piastowskim, w ramach którego już powstaje dokumentacja projektowa! Dotychczasowa baza handlowo-usługowa jest już przestarzała, i powoduje pewne niedogodności, co niejednokrotnie zgłaszali zarówno najemcy, jak i osoby udające się do tutejszych sklepów, barów i punktów usługowych.

Mieszkania komunalne w budynkach wielorodzinnych przy ul. abp. Walentego Dymka - znalazły tu dach nad głową dziewięćdziesiąt cztery rodziny
Waldemar Wylegalski Mieszkania komunalne w budynkach wielorodzinnych przy ul. abp. Walentego Dymka

Po remoncie dużo się tu zmieni, bo plan uwzględnia szereg istotnych udogodnień, potrzebnych osobom niepełnosprawnym, mniej sprawnym ruchowo czy seniorom. Zaplanowano zatem windy, podjazdy, specjalne platformy, ale także - co witają z uznaniem wszyscy okoliczni mieszkańcy - wymianę okien, witryn i instalacji, które choć wciąż sprawne, mają już kilkadziesiąt lat... W efekcie wokół pawilonów będzie ładnie i bezpiecznie - pojawi się zieleń, staną ławki, położone zostaną nowe chodniki.

Prace modernizacyjne w majątku publicznym dostępnym dla mieszkańców nie ograniczają się do planów, a realizowane są sukcesywnie. Część została już wykonana. I tak w ubiegłym roku, specjalnie dla seniorów i osób niepełnosprawnych wybudowano windę w budynku przychodni przy ul. Starołęckiej.

To niejedyne takie działania, bo inne budynki z Niepublicznymi Zakładami Opieki Zdrowotnej na Nowym Mieście, będące w gestii zarządu komunalnego, są już pozbawione barier architektonicznych i tym samym są w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. ZKZL chce też w tym roku przeprowadzić remont elewacji budynku przychodni na Starołęce oraz prace remontowe w przychodni przy ul. Kórnickiej; w tym ostatnim przypadku zmodernizowana będzie również droga dojazdowa do budynków służby zdrowia.

GOK

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.