Mieszkańcy są oburzeni. Inwestor gotów na spotkanie

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Bednarek
Krzysztof Bednarek

Mieszkańcy są oburzeni. Inwestor gotów na spotkanie

Krzysztof Bednarek

Czaplinek. Wracamy do sprawy megafermy. Mieszkańcy protestują przeciwko planom jej budowy. Burmistrz składa wyjaśnienia w internecie.

Spółka Progress Poland chciałaby wybudować na terenie gminy Czaplinek „Mega Fermę“ (tak ją nazwała w ofercie - dop. aut.), która zapewnić ma 240 tys. tuczników rocznie. Jerzy Kujawa, właściciel spółki ofertę budowy złożył już w maju 2016 r.Radni o planach dowiedzieli się dopiero pod koniec ubiegłego roku. Mieszkańcy jeszcze później.

Burmistrz Czaplinka Adam Kośmider opublikował w internecie oświadczenie w tej sprawie. Oto jego fragmenty:„(-)Pierwszym dokumentem, jaki wpłynął do Urzędu Miejskiego, była oferta spółki Progress Poland, którą otrzymałem podczas spotkania z Prezesem spółki w dniu 24 maja ub.r. Oferta ta, z uwagi m.in. na swój rozmach inwestycyjny, budziła moje wątpliwości co do możliwości jej realizacji, i dlatego nie nadawałem jej publicznego biegu. Kiedy Prezes Spółki zaproponował mi spotkanie w powyższej sprawie w połowie listopada ub.r., (które jednak nie doszło do skutku), zdecydowałem o przedstawieniu oferty Radnym RM, uznając, że jest to odpowiedni czas na jej upublicznienie, ponieważ budowa fermy stała się już prawdopodobna.(-)Po raz drugi widziałem się, razem z Przewodniczącym RM, z Prezesem spółki 5 maja b.r. w Bornem Sulinowie. Na spotkanie otrzymałem zaproszenie drogą e-mailową. Uczestniczyliśmy w nim jako zaproszeni goście i obserwatorzy. Spotkanie miało charakter roboczy. Brali w nim udział potencjalni wykonawcy poszczególnych elementów infrastruktury, czyli: dróg, paszarni, elewatora, ubojni, chlewni, domów mieszkalnych, biogazowi, szklarni, hotelu itd. Z przebiegu rozmów podczas spotkania wynikło, że potencjalny inwestor ma głęboką świadomość, iż zasadniczym krokiem w kierunku realizacji inwestycji jest złożenie w gminie wniosku o wydanie warunków zabudowy dla planowanego przedsięwzięcia. Dotychczas taki dokument do gminy nie wpłynął.“

A tymczasem protest przeciwko planom budowy megafermy zatacza w Czaplinku coraz szersze kręgi. Na Facebooku utworzony został profil pn. Stop Budowie Mega Fermy W Gminie Czaplinek“, na którym publikowane są informacje i komentarze na temat megafermy. Już ponad 500 osób wyraziło swój sprzeciw wobec planowanej inwestycji. „(-) Wobec trwającej obecnie w mediach (Internet, lokalna prasa) (...) nagonki na burmistrza i inwestora, Prezes spółki Progress Poland jest gotów w każdej chwili na spotkanie z mieszkańcami gminy Czaplinek, celem wyjaśnienia istoty inwestycji w różnych, wielowymiarowych aspektach, aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z budową i funkcjonowaniem Megafermy.

Chociaż na tym etapie procedowania żadne, obligatoryjne konsultacje społeczne nie są wymagane.Wbrew plotkarskim sugestiom nie podjąłem jeszcze żadnej wiążącej decyzji, ponieważ muszę poczekać na proceduralne i merytoryczne rozstrzygnięcia“ - komentuje w internecie burmistrz Adam Kośmider.

Krzysztof Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.