Mieszkańcy Podczela chcą festiwalu, ale Rada Osiedla zapyta organizatorów

Czytaj dalej
Fot. Iwona Marciniak
Iwona Marciniak

Mieszkańcy Podczela chcą festiwalu, ale Rada Osiedla zapyta organizatorów

Iwona Marciniak

Na blisko 50 osób, które pojawiły się na spotkaniu w Podczelu, tylko 8 sprzeciwiło się organizacji festiwalu.

Czy w kołobrzeskim Podczelu, na poniemieckim, a potem poradzieckim lotnisku, w ostatni weekend sierpnia, przy 4 scenach, będzie się bawić ok. 10 tys. wielbicieli muzyki elektronicznej i klubowej? Tego jeszcze do końca nie wiadomo, ale najważniejsza opinia w tej kwestii, należąca do mieszkańców, jest pozytywna. Na niedzielnym zebraniu, które miało być formą konsultacji społecznych, tylko 8, spośród około 50 osób, zdecydowanie sprzeciwiło się organizacji na lotnisku i plaży tegorocznej edycji festiwalu Plotzlich Am Meer (Nagle nad Morzem).

To niezależny festiwal (finansowany wyłącznie z biletów), który od 4 lat był organizowany w Rogowie (gm. Trzebiatów). W niedzielę tłumaczyli, że opuszczają Rogowo, bo szukają lepszych warunków: - Jest tam coraz trudniej. Podmokły teren sprawił, żę pod nogami mieliśmy prawie bagno, trudno w takich warunkach biwakować - mówili.

Mieszkańcy zasypali ich gradem pytań, m.in. o liczbę uczestników (będzie ich ok. 10 tys., w większości to Niemcy i mieszkańcy Europy Zachodniej, ale każdego roku przybywa Polaków), o liczbę toalet (ma ich być o 15 procent więcej niż nakazują przepisy), o komunikację (większość festiwalowiczów ma przyjechać koleją, a do Podczela dowiozłyby ich specjalne autokary), o sprzątanie, o to czy będzie głośno (będzie przez 4 dni) o szczegółową lokalizację (od punktu widokowego w stronę Ustronia Morskiego, ok. 800 m od zabudowań osiedla). Pochlebnie o organizatorach wypowiadał się Tomasz Mazur, z zespołu zabezpieczającego medycznie festiwal: - Są bardzo dobrze zorganizowani. Jest tam znacznie bezpieczniej niż np. na Woodstock.

Ale były i głosy przeciwne: - Będziecie tego żałować! Ja to bym ich odesłał do samego Berlina! - pomstował mieszkaniec Dźwirzyna, robiący biznes w Rogowie. Organizatorzy deklarują 200 tys. zł dla miasta, które miałyby zostać zainwestowane w Podczelu. Rada Osiedla nie podjęła jeszcze decyzji, czy podejmie uchwałę pozytywną dla organizatorów: - Czekamy na udokumentowanie tego, co zapowiadają organizatorzy - powiedział Grzegorz Czarnecki, wiceprzewodniczący zarządu Osiedla Podczele. Trwają rozmowy o darmowych biletach dla mieszkańców i ufundowaniu wyposażenia placu zabaw. A

Iwona Marciniak

Piszę w Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Mam szczęście mieszkać w Kołobrzegu, którego plaża - bez względu na porę roku - to najlepszy antydepresant i akumulator dobrej energii. Zwłaszcza gdy biega się po niej z psem (a najlepiej z psami ;))


Informuję o tym, co dzieje się w mieście i powiecie kołobrzeskim. Moje teksty można znaleźć w sieci na stronie www.gk24.pl, www.kolobrzeg.naszemiasto.pl, na fejsbukowym profilu Kołobrzeg nasze miasto oraz w papierowym wydaniu Głosu Koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.