Inga Domurat

Mielno. Nowa jakość wody za grube miliony

Od lewej: Piotr Szporek, przedstawiciel  spółki POLAQUA, prezes Wioletta Dymecka i burmistrz Mielna - Olga Roszak-Pezała Od lewej: Piotr Szporek, przedstawiciel spółki POLAQUA, prezes Wioletta Dymecka i burmistrz Mielna - Olga Roszak-Pezała
Inga Domurat

21 mln zł to koszt przebudowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków.

Wczoraj w siedzibie Ekoprzedsiębiorstwa w Mielnie (do stycznia Zakład Wodociągowo-Kanalizacyjny w Unieściu - dop. red.) podpisana została umowa z wykonawcą wybranym w przetargu - spółką POLAQUA z Piaseczna - na przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków na osiedlu Unieście. Firma zobowiązała się zrealizować inwestycję za prawie 21 mln złotych. Na plac budowy wejdzie w ciągu miesiąca i roboty prowadzić będzie przez kolejnych 20 miesięcy.

- Ostatnie miesiące dla mnie i dla pracowników zakładu były bardzo pracowite. W tej sali spędziliśmy nie jedno popołudnie, ale teraz są tego efekty. Mieliśmy 13 ofert od zainteresowanych, wybraliśmy jedną i nie było żadnych odwołań, a to oznacza, że przetarg był bardzo dobrze przygotowany - mówiła wczoraj Wioletta Dymecka, prezes Ekoprzed -siębiorstwa. - Ostatnim rzutem na taśmę, kolokwialnie mówiąc, udało nam się również pozyskać dofinansowanie. Chodzi o 14 mln zł, które stanowią 63% wartości inwestycji, dzięki której będziemy mogli korzystać z nowych, potrzebnych rozwiązań technologicznych.

Przebudowana i rozbudowana oczyszczalnia ścieków wyposażona w nowoczesne urządzenia będzie spełniać wszelkie wymagania dotyczące jakości wody. A gmina Mielno obecnie ma problem z przekroczeniami parametrów jeśli chodzi o azot. Z tym wiążą się wysokie kary, których wyegzekwowanie zostało wstrzymane na czas prowadzonej inwestycji i które mogą zostać ostatecznie umorzone, jeśli przekroczeń już nie będzie. Inwestycja zakłada także budowę zbiorników retencyjnych, a to dla mieleńskiej gminy, w której latem zużycie wody i produkcja ścieków gigantycznie wzrasta, niezmiernie ważne. - Sama budowa trwać ma do końca 2018 roku, potem jeszcze przyjdzie czas na próby, na rozruch, ale zapewniam, że w czasie sezonu letniego żadnych zakłóceń z tego powodu nie będzie. Nie odczują ich nasi mieszkańcy, przedsiębiorcy i turyści - dodała Wioletta Dymecka.

Prezes Ekoprzedsiębiorstwa zapewniła też, że realizacja tak drogiej inwestycji nie przełoży się od razu na wzrost stawek za wodę i ścieki. - Zakończenie przebudowy zbiegnie się akurat z zamortyzowaniem majątku spółki, dzięki czemu drastycznych podwyżek można będzie uniknąć. Na przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków na osiedlu Unieście gmina Mielno otrzymała dofinansowanie z funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. To pierwszy etap inwestycji, która w kolejnych zakłada wygaszanie działającej oczyszczalni ścieków w Kiszkowie w gminie Będzino, a następnie jej likwidację i utworzenie farmy fotowoltanicznej.

Inga Domurat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.