Mielno i Unieście miastem. Co to oznacza?

Czytaj dalej
Fot. Archiwum UG Mielno
Inga Domurat

Mielno i Unieście miastem. Co to oznacza?

Inga Domurat

To, co dla turystów było oczywiste, dla mieszkańców Mielna i Unieścia staje się faktem.

Od 1 stycznia Mielno połączone z Unieściem staje się miastem.

Historyczna zmiana

Do tej pory gmina wiejska od 1 stycznia będzie już miejsko-wiejską, z sześcioma wsiami i jednym miastem - Mielnem z dwoma osiedlami: Centrum i Unieście (Unieście jako miejscowość znika z gminnej mapy, podobnie jak sołectwa: Mielno i Unieście). Jeszcze w styczniu mają odbyć się wybory do zarządu obu rad osiedli. Te będą 3-5-osobowe i wybierane na 4 lata. Od 1 stycznia Olga Roszak-Pezała będzie burmistrzem i urzędować zacznie w Urzędzie Miejskim w Mielnie. Będzie Rada Miejska Mielna, Straż Miejska w Mielnie, a Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej nie będzie w Unieściu, a w Mielnie. O to by, miasto Mielno stało się faktem, gmina zaczęła konkretne starania w 2015 roku. Wiedziała, że musi spełniać podstawowe kryteria, by złożyć wniosek o nadanie praw miejskich Mielnu.

A te wymagały od Mielna: posiadania ponad 2 tysięcy mieszkańców, z których co najmniej 60% utrzymuje się z działalności pozarolniczej, braku zabudowy zagrodowej w obrębie miasta, wyodrębnionego centrum i niezbędnej infrastruktury technicznej. Znając te wymagania, o wiele łatwiej zrozumieć, dlaczego Mielno, by stać się miastem, potrzebowało Unieścia. Bez niego miało za mało mieszkańców - a z nim ma ich ok. 3 tysięcy. W kwestii połączenia obu miejscowości musiały odbyć się konsultacje w gminie. Te rozstrzygnięte zostały w październiku 2015 roku. Frekwencja była niska, bo wyniosła nieco ponad 15%, ale z tych, którzy oddali ważny głos, ponad 92% chciało miasta Mielna. Urząd mógł więc przygotowywać stosowny wniosek i zrobił to w terminie, do 31 marca 2016 roku za pośrednictwem wojewody trafił na biurko ministra administracji. Ostateczną decyzję w lipcu podjęła Rada Ministrów.

Miasto - po co nam ono?

- Wpisanie Mielna na listę polskich miast to powód do dumy i zadowolenia. Wzrost prestiżu marki miejsca - mówi Olga Roszak-Pezała jeszcze jako wójt gminy Mielno. - Mielno jako miasto będzie miało szerszy dostęp do funduszy unijnych niż obecnie, zwłaszcza w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Będziemy mogli rozwijać projekty nastawione na usprawnienie komunikacji i transportu. Liczymy też na możliwość rekultywacji jeziora Jamno.

I oczywiście, w gminie nie brakuje entuzjastów miasta Mielna, niektórzy do tej zmiany podchodzą obojętnie, ale niektórym się ona nie podoba. Bo mieszkańcy Unieścia muszą z własnej kieszeni zapłacić za wymianę prawa jazdy i dowodu osobistego, do tego turystyczny wynajem do 5 pokoi w nowym Mielnie nie będzie zwolniony z podatku.

Ważne dla mieszkańców

Dowody osobiste

Wydane przed dniem 1 marca 2015r. zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych. Natomiast adres miejsca zameldowania zamieszczony w dowodzie osobistym nie potwierdza już adresu miejsca zameldowania, a jego zmiana nie stanowi podstawy do wymiany dowodu osobistego. Podstawy do unieważnienia czy wymiany dowodu osobistego nie stanowi również zmiana nazwy organu wydającego.

Rejestracja firmy

Przedsiębiorca jest obowiązany złożyć wniosek o zmianę wpisu w terminie 7 dni od dnia zmiany danych widniejących w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zmian dokonuje się bezpłatnie. I w tym przypadku sprawa dotyczy prowadzących działalność w Unieściu.

Prawo jazdy/dowód rejestracyjny

Koszalińskie starostwo wymaga aby, właściciel pojazdu w terminie nieprzekraczającym 30 dni wymienił dowód rejestracyjny i prawo jazdy ze względu na zmianę adresu zameldowania. Ta procedura dotyczy mieszkańców Unieścia i nie jest bezpłatna. Starostwo nie przychyliło się do prośby wójt gminy Mielno, by zwolnić z tych opłat mieszkańców Unieścia.

Podatki od nieruchomości

Stawki podatku od nieruchomości są identyczne zarówno dla miast, jaki i dla wsi. Jedyną zmianą, ale istotną i dotyczącą Mielna i Unieścia, będzie brak możliwości skorzystania przez mieszkańców nowo utworzonego miasta ze zwolnienia z podatku od nieruchomości z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, polegającej na wynajmie turystom do 5 pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych. Podatku nie płacą tylko mieszkańcy wsi.

Dodatek wiejski dla nauczycieli

Ten należy się nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5.000 mieszkańców. A Mielno z Unieściem liczyć ich będzie ok. 3.000. Mieleńscy nauczyciele więc dodatku nie stracą.

Inga Domurat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.