Mielno i Unieście miastem. Co to oznacza?

Czytaj dalej
Fot. Archiwum UG Mielno
Inga Domurat

Mielno i Unieście miastem. Co to oznacza?

Inga Domurat

To, co dla turystów było oczywiste, dla mieszkańców Mielna i Unieścia staje się faktem.

Od 1 stycznia Mielno połączone z Unieściem staje się miastem.

Historyczna zmiana

Do tej pory gmina wiejska od 1 stycznia będzie już miejsko-wiejską, z sześcioma wsiami i jednym miastem - Mielnem z dwoma osiedlami: Centrum i Unieście (Unieście jako miejscowość znika z gminnej mapy, podobnie jak sołectwa: Mielno i Unieście). Jeszcze w styczniu mają odbyć się wybory do zarządu obu rad osiedli. Te będą 3-5-osobowe i wybierane na 4 lata. Od 1 stycznia Olga Roszak-Pezała będzie burmistrzem i urzędować zacznie w Urzędzie Miejskim w Mielnie. Będzie Rada Miejska Mielna, Straż Miejska w Mielnie, a Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej nie będzie w Unieściu, a w Mielnie. O to by, miasto Mielno stało się faktem, gmina zaczęła konkretne starania w 2015 roku. Wiedziała, że musi spełniać podstawowe kryteria, by złożyć wniosek o nadanie praw miejskich Mielnu.

A te wymagały od Mielna: posiadania ponad 2 tysięcy mieszkańców, z których co najmniej 60% utrzymuje się z działalności pozarolniczej, braku zabudowy zagrodowej w obrębie miasta, wyodrębnionego centrum i niezbędnej infrastruktury technicznej. Znając te wymagania, o wiele łatwiej zrozumieć, dlaczego Mielno, by stać się miastem, potrzebowało Unieścia. Bez niego miało za mało mieszkańców - a z nim ma ich ok. 3 tysięcy. W kwestii połączenia obu miejscowości musiały odbyć się konsultacje w gminie. Te rozstrzygnięte zostały w październiku 2015 roku. Frekwencja była niska, bo wyniosła nieco ponad 15%, ale z tych, którzy oddali ważny głos, ponad 92% chciało miasta Mielna. Urząd mógł więc przygotowywać stosowny wniosek i zrobił to w terminie, do 31 marca 2016 roku za pośrednictwem wojewody trafił na biurko ministra administracji. Ostateczną decyzję w lipcu podjęła Rada Ministrów.

Miasto - po co nam ono?

- Wpisanie Mielna na listę polskich miast to powód do dumy i zadowolenia. Wzrost prestiżu marki miejsca - mówi Olga Roszak-Pezała jeszcze jako wójt gminy Mielno. - Mielno jako miasto będzie miało szerszy dostęp do funduszy unijnych niż obecnie, zwłaszcza w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Będziemy mogli rozwijać projekty nastawione na usprawnienie komunikacji i transportu. Liczymy też na możliwość rekultywacji jeziora Jamno.

I oczywiście, w gminie nie brakuje entuzjastów miasta Mielna, niektórzy do tej zmiany podchodzą obojętnie, ale niektórym się ona nie podoba. Bo mieszkańcy Unieścia muszą z własnej kieszeni zapłacić za wymianę prawa jazdy i dowodu osobistego, do tego turystyczny wynajem do 5 pokoi w nowym Mielnie nie będzie zwolniony z podatku.

Ważne dla mieszkańców

Dowody osobiste

Wydane przed dniem 1 marca 2015r. zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych. Natomiast adres miejsca zameldowania zamieszczony w dowodzie osobistym nie potwierdza już adresu miejsca zameldowania, a jego zmiana nie stanowi podstawy do wymiany dowodu osobistego. Podstawy do unieważnienia czy wymiany dowodu osobistego nie stanowi również zmiana nazwy organu wydającego.

Rejestracja firmy

Przedsiębiorca jest obowiązany złożyć wniosek o zmianę wpisu w terminie 7 dni od dnia zmiany danych widniejących w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zmian dokonuje się bezpłatnie. I w tym przypadku sprawa dotyczy prowadzących działalność w Unieściu.

Prawo jazdy/dowód rejestracyjny

Koszalińskie starostwo wymaga aby, właściciel pojazdu w terminie nieprzekraczającym 30 dni wymienił dowód rejestracyjny i prawo jazdy ze względu na zmianę adresu zameldowania. Ta procedura dotyczy mieszkańców Unieścia i nie jest bezpłatna. Starostwo nie przychyliło się do prośby wójt gminy Mielno, by zwolnić z tych opłat mieszkańców Unieścia.

Podatki od nieruchomości

Stawki podatku od nieruchomości są identyczne zarówno dla miast, jaki i dla wsi. Jedyną zmianą, ale istotną i dotyczącą Mielna i Unieścia, będzie brak możliwości skorzystania przez mieszkańców nowo utworzonego miasta ze zwolnienia z podatku od nieruchomości z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, polegającej na wynajmie turystom do 5 pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych. Podatku nie płacą tylko mieszkańcy wsi.

Dodatek wiejski dla nauczycieli

Ten należy się nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5.000 mieszkańców. A Mielno z Unieściem liczyć ich będzie ok. 3.000. Mieleńscy nauczyciele więc dodatku nie stracą.

Inga Domurat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.