Miechów. Dworzec pełen gości

Czytaj dalej
Fot. Fot. Magdalena Uchto
Aleksander Gąciarz

Miechów. Dworzec pełen gości

Aleksander Gąciarz

Wydarzenie. Włosi, Polacy, ale też Francuzi i Niemcy. Przedstawiciele tych nacji stanowią w powiecie miechowskim najliczniejszą grupę gości przybyłych na Światowe Dni Młodzieży.

Główne grupy pielgrzymów zaczęły przyjeżdżać do Miechowa w poniedziałek. Jednak już w niedzielę na miejscu zjawiła się grupa animacyjna włoskiej grupy z Bergamo i dała się poznać uczestnikom wieczornej mszy w bazylice.

W ciągu pierwszych dwóch dni na terenie powiatu znalazło zakwaterowanie około 2600 pielgrzymów. To właśnie Włosi z diecezji Bergamo są wśród nich najliczniejsi.

- Są też Francuzi i Niemcy. Pozostała grupa to Polacy, najwięcej z diecezji tarnowskiej. Po przyjeździe trwało rozlokowywanie gości w 6 rejonach na terenie miasta i powiatu. Najwięcej pielgrzymów trafiło do obiektów publicznych: szkół i obiektów sportowych. Spora liczba została przyjęta na kwaterach prywatnych przez miechowian i mieszkańców gmin powiatu. Także niektóre parafie przyjęły przyjezdnych - informuje Ryszard Nasada, rzecznik miechowskego Starostwa.

WIDEO: Przejazd papamobile z papieżem Franciszkiem z Salwatora na Wawel

Autor: Piotr Drabik

Najwięcej pielgrzymów jest w mieście i gminie Miechów, ponad 1800 osób. Kolejni uczestnicy ŚDM znaleźli gościnę w gminach: Racławice (288), Gołcza (264), Słaboszów (164) i Książ Wielki (140).

Do tej ostatniej trafili Francuzi. Zdecydowana większość została ulokowana na terenie Szkoły Podstawowej w Antolce, dziesięć osób nocuje u rodzin. - U nas tylko jedzą śniadania, kąpią się i śpią. Poza tym cały czas przebywają w Krakowie. Wracają bardzo późno, nawet o trzeciej nad ranem - mówi wójt Marek Szopa. Nieco powodów do narzekań z powodu takiego rozkładu dnia pielgrzymów mają... kierowcy, którzy dowożą Francuzów z miechowskiego dworca do Antolki.

Na swoich gości ciągle czeka Charsznica. Dzisiaj w Cho-dowie ma się zjawić grupa Polaków z okolic Kalisza. Będzie im towarzyszyć dwóch Austriaków i grupka Słowaków. Wszyscy zostaną rozlokowani w rodzinach na terenie parafii. Jutro natomiast w samej Charsz-nicy spodziewana jest grupa Hiszpanów. Przygotowano dla nich noclegi w miejscowej szkole. Oni również będą dowożeni z miejsc zakwaterowanie na miechowski dworzec, skąd będą wyruszać do Krakowa.

- Rozlokowywanie przebiega sprawnie, a miejscowe samorządy przekazały do dyspozycji gości na cele noclegowe wszelkie możliwe zasoby lokalowe. Dobrze układa się współpraca z miechowską Parafią Grobu Bożego i jej koordynatorami, księżmi Marcinem Bączkiem i Robertem Woszczyckim - mówi koordynująca pobyt pielgrzymów na terenie powiatu Maria Sztuk. Podkreśla duże zaangażowanie wolontariuszy.

Goście wypowiadają się pozytywnie o pierwszych wrażeniach z Miechowa. Dla większości z nich jest to pierwsza wizyta w Polsce. Pielgrzymi mają zapewnione katechezy i spotkania w obrębie kompleksu architektonicznego po bożogrobcach.

[email protected]

Aleksander Gąciarz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.