Łukasz Klimaniec

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Beskidach. Śmigłowiec nie będzie tu stacjonował

Śmigłowiec LPR jest wykorzystywany w Beskidach także w sezonie letnim. Ale najwięcej wypadków zdarza się zimą Fot. Materiały Grupy Beskidzkiej GOPR Śmigłowiec LPR jest wykorzystywany w Beskidach także w sezonie letnim. Ale najwięcej wypadków zdarza się zimą
Łukasz Klimaniec

Nie ma żadnych przesłanek, by sądzić, że w najbliższym sezonie zimowym w Beskidach będzie stacjonował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ministerstwo zdrowia „rozważa”, „analizuje”, ale konkretów brak.

Temat stacjonowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) w Beskidach wrócił przy okazji wizyty wiceminister zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko w Wilkowicach. Na konieczność zlokalizowania maszyny LPR blisko gór zwracał uwagę Grzegorz Puda, poseł PiS z Bielska-Białej, który od początku kadencji lobbuje za takim rozwiązaniem. Wyliczył tylko niektóre argumenty – zakorkowany dojazd do Szczyrku, skrócenie czasu dotarcia śmigłowca z Gliwic lub Krakowa i rozwijającą się infrastrukturę narciarską w Szczyrku, która przyciąga tysiące turystów, co przekłada się na wzrost wypadków na stokach.

– Ten śmigłowiec jest w Beskidach bardzo potrzebny, chociażby na okres sezonu zimowego – przekonywał obecną wiceminister zdrowia.

Józefa Szczurek-Żelazko stwierdziła, że ministerstwo robi takie analizy. Zwróciła uwagę, że w pierwszym rzędzie nowe bazy LPR były rozwijane w tych regionach, gdzie czas dolotu śmigłowca był najdłuższy.

W dalszej części:

 • O tym, czym może wymieniać się Koszalin ze Szczyrkiem
 • Gdzie w Bielsku mógłby stacjonować śmigłowiec
 • Dlaczego od 10 lat nie może jednak stać w Beskidach
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.