Lejkowo ma zostać bez karetki

Czytaj dalej
Marzena Sutryk

Lejkowo ma zostać bez karetki

Marzena Sutryk

Od lipca z gm. Malechowo ma zniknąć karetka, a w Darłowie lekarz w karetce będzie jeździł tylko w sezonie. Samorządowcy apelują do wojewody.

Lejkowo w gminie Malechowo w pow. sławieńskim - tu stacjonuje karetka obsługująca okoliczne miejscowości; w razie pilnych sytuacji wyjeżdża ona także na akcje do ościennego powiatu koszalińskiego. Okazuje się, że już niedługo...

Właśnie zapadła decyzja - wojewoda zachodniopomorski postanowił zlikwidować karetkę w gm. Malechowo. Do tego chce ograniczyć skład w karetce w Darłowie (także powiat sławieński) - lekarz będzie tu jeździł wyłącznie w sezonie letnim, poza sezonem w karetce będą jeździć tylko ratownicy. Zmiany mają wejść w życie od lipca tego roku. Nie ma na to zgody samorządowców z powiatu sławieńskiego. Apelują do wojewody. Wspierają ich politycy PO z regionu.

Wczoraj w tej sprawie w Koszalinie konferencję zwołał poseł Stanisław Gawłowski.

- Rząd przyjął niedawno ustawę, na mocy której zostanie zlikwidowanych około 200 szpitali w kraju, zostanie utrudniony też dostęp do szpitali, które pozostaną. Do tego teraz są wycinane karetki. Nikt jeszcze nigdy nie wpadł na taki pomysł. Dochodzi do tego, że oszczędza się pieniądze kosztem życia i zdrowia ludzi - mówił S. Gawłowski.

Rzeczniczka wojewody Agnieszka Muchla przekonuje: - To nie oszczędności zaważyły na decyzji, ale liczby. Wystarczy porównać częstotliwość wyjazdów karetek - w Kołobrzegu to 8,1 na dobę, w Lejkowie - 1,6.

To nie pierwszy raz, gdy wojewoda chce zabrać karetkę z powiatu sławieńskiego.

- My z tym problemem spotykamy się od lat - mówi Wojciech Wiśniowski, starosta sławieński, który podkreśla, że powiat sławieński to ponad 60 tys. mieszkańców.

- Rok temu była nadzieja, gdy rozmawialiśmy na ten temat z ówczesnym wojewodą Janią, nieżyjącym już, że to się zmieni. Prosiliśmy wówczas, by przeanalizował redukcję kosztów. Nasze argumenty trafiły do niego. Dziś temat wrócił. Niezadowolenia nie kryje też burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz.

- To działanie na niekorzyść mieszkańców - mówił. - Apeluję do wojewody, by powstrzymał tę decyzję.

- To pierwszy wojewoda, który nie chce słuchać mieszkańców, a PiS obiecywał, że będzie słuchał ludzi - dodał poseł Stanisław Gawłowski.

- Wzywamy wojewodę, by się z nami spotkał - zakończył serię wystąpień burmistrz Darłowa.

Rzeczniczka wojewody Agnieszka Muchla mówi wprost: - Musimy zapewnić przez cały rok dodatkową karetkę dla Kołobrzegu (tam jest więcej wyjazdów na dobę - dop. red.). Musimy zabezpieczyć potrzeby w każdym rejonie. Gm. Malechowo będzie obsługiwana przez Sławno, także przez Koszalin. Ponadto w Jarosławcu (pow. sławieński) na sezon będzie karetka z zespołem ratowników. Wybraliśmy najbardziej optymalne rozwiązanie.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.