Iwona Marciniak

Kwietny ogródek przy ul. Wolności skrywał mogiłę polskich żołnierzy

Ekshumacja szczątków dwóch żołnierzy polskich, walczących w bitwie o miasto. Takich pochówków było w mieście mnóstwo, a powojenne ekshumacje prowadzono Fot. MOP Kołobrzeg Ekshumacja szczątków dwóch żołnierzy polskich, walczących w bitwie o miasto. Takich pochówków było w mieście mnóstwo, a powojenne ekshumacje prowadzono pobieżnie
Iwona Marciniak

Gdy kilka lat temu Jan Przybyś przekopywał kwietny ogródek przed swoją pamiętającą przedwojenne lata posesją, natrafił na kość. Przypomniał sobie opowieść teściowej, o dwóch mogiłach przed domem, które zastała z mężem, gdy tuż po wojnie osiedlała się w zniszczonym Kołobrzegu. Zna lezisko zgłosił do dyrekcji Muzeum Oręża Polskiego. Dziś jego dyrektor Aleksander Ostasz apeluje o pomoc przy ustaleniu tożsamości dwóch polskich żołnierzy, poległych w czasie walk o miasto. Ich rodziny proszone są o przekazanie swojego materiału genetycznego do Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Nie jestem znawcą, żeby rozpoznać czy to ludzka kość - mówił Jan Przybyś podczas konferencji zwołanej przez Muzeum Oręża Polskiego. Wtedy przypomniał sobie jednak opowieść rodziców żony: - Pomyślałem, że to może być jedna z tych mogił. Człowiek jest tylko człowiekiem, ma sumienie. Nurtowało nas, że być może gdzieś jeszcze żyją krewni tych , którzy tam spoczywają.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Marciniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.