Kulturalne Światowe Dni Młodzieży: od wystaw aż po koncert chrześcijańskiego hip-hopu

Czytaj dalej
Fot. Fot. Paweł Kubisztal
Paulina Szymczewska

Kulturalne Światowe Dni Młodzieży: od wystaw aż po koncert chrześcijańskiego hip-hopu

Paulina Szymczewska

Koncerty, pokazy filmów, warsztaty, wystawy - w najbliższym czasie krakowianie, turyści i pielgrzymi na pewno nie będą się nudzić. W organizację różnych ciekawych wydarzeń w ramach Światowych Dni Młodzieży włączają się m.in. krakowskie ośrodki kultury.

Już w najbliższy weekend oraz w ostatnim tygodniu lipca swe podwoje otworzą muzea i domy kultury. Zarejestrowani w Komitecie Organizacyjnym ŚDM pielgrzymi będą mogli nieodpłatnie zwiedzić np. Pałac Krzysztofory, Fabrykę Schindlera, Starą Synagogę, Barbakan, Dom Zwierzyniecki czy muzeum MOCAK.

Dużo będzie się działo na prawym brzegu Wisły, gdzie w organizację wydarzeń towarzyszących ŚDM zaangażował się Dom Kultury „Podgórze” oraz jego filie. Przykładowo w kinoteatrze Wrzos (ul. Zamoyskiego 50) już w sobotę obejrzymy film „Śladami historii Podgórza” (godz. 14, 16, 18 i 20, z angielskimi napisami), a w niedzielę odbędzie się tam koncert „Krakowscy Artyści Młodzieży Świata” (godz. 18). W poniedziałek zaplanowano koncerty plenerowe na Rynku Podgórskim (w godz. 16-21.30) - wystąpią m.in.: Grzegorz Turnau i Kamerata Krakowska. A do parku Bednarskiego warto się wybrać na „Spotkania z tańcami świata” (godz. 13, 16 i 18). W kolejnych dniach atrakcji też nie zabraknie: do 27 lipca w Domu Kultury „Podgórze” (ul. Sokolska 13) odbywać się będą różne warsztaty, np. artystyczne, taneczne, grafiki (pełny program: www.dkpodgorze.krakow.pl).

Natomiast na Rynku Podgórskim mieszkańcy oraz uczestnicy ŚDM obejrzą wystawę plenerową przybliżającą postać św. Jana Pawła II - są na niej prezentowane zdjęcia i informacje o Jego związkach z miejscami takimi jak np. kamieniołom na Zakrzówku, Solvay, a także z miejscami modlitwy.

Na muzyczne spotkania w ramach ŚDM zaprasza Śródmiejski Ośrodek Kultury. Już w niedzielę w kościele św. Piotra i Pawła odbędzie się koncert „»Ave Maria« poprzez wieki” w wykonaniu Chóru Hejnał (godz. 17), a w poniedziałek koncert zespołu Mazowsze na Rynku Głównym (17.30) i koncert „Naród jest z Ducha” w ŚOK przy Mikołajskiej 2 (godz. 19). Z kolei 30 lipca o godz. 19 zaplanowano Koncert Muzyki Polskiej w klubie „Malwa przy ul. Dobrego Pasterza 6 (wstęp wolny).

Podczas ŚDM warto się też wybrać do Nowej Huty. 25 lipca na łące przy Nowohuckim Centrum Kultury odbędą się koncerty plenerowe (od godz. 18). Wystąpią m.in. zespoły taneczne, zespół pieśni i tańca „Nowa Huta” oraz zespoły „Hamernik” i „Mali Hamernicy”. Zaprezentują one polskie tańce narodowe, pieśni, przyśpiewki i góralski folklor. Następnie wstąpią: Lidia Jazgar z „Galicją” i Mieczysław Szcześniak. Z kolei Klub Wersalik (os. Ogrodowe 15) zaprasza w dniach 26-27 lipca na warsztaty DJ, a 27 lipca - na koncert chrześcijańskiego hip-hopu (godz. 19, więcej informacji: tel. 12 644-13-52).

Bardzo interesująco zapowiada się wydarzenie w nowohuckim Teatrze Ludowym: widowisko składające się z autobiograficznych tekstów Karola Wojtyły, które będzie prezentowane 25 i 26 lipca. A przez trzy kolejne dni w teatrze będą się odbywać spotkania z młodzieżą ŚDM.

Paulina Szymczewska

Swoje pierwsze kroki w dziennikarskim fachu stawiałam stawiałam w redakcji „Dziennika Polskiego” jako reporter Działu Miejskiego – był to 2002 rok. Później zaczęłam również pełnić obowiązki redaktora prowadzącego Kronikę Krakowską DP. Obecnie jestem dziennikarzem i redaktorem w Dziale Projektów Specjalnych.


Wśród kilku tysięcy artykułów, jakie napisałam przez ponad 20 lat swojej pracy jako dziennikarz, są teksty o bardzo różnej tematyce. Nie ma chyba takiej dziedziny, o której bym nigdy nie pisała. Najbliższa jest mi jednak tematyka związana z ekologią. Interesuje mnie głównie problematyka dotycząca zanieczyszczenia powietrza i sposobów poprawy jego jakości, a także gospodarka odpadami, segregacja śmieci, recykling itp.


Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”. Jeszcze łatwiej sięgnąć po dotacje


Ekologiczne wyzwania, przed jakimi stoi Kraków


Oto małopolscy liderzy w wymianie kopciuchów


Samorządowcy dostali narzędzie, dzięki któremu mogą lepiej edukować mieszkańców o zmianach klimatu


Zmiany klimatu to nasze dzieło. Najwyższy czas na zmianę nawyków


Naukowcy znaleźli zieloną metodę na brudną wodę z myjni samochodowych


Najnowsze podsumowanie programu Czyste Powietrze


Znów można składać wnioski z programu Stop Smog


 


W swojej dziennikarskiej i redaktorskiej pracy zajmuję się również tematyką związaną z edukacją – przede wszystkim szkolnictwem wyższym.


10 polskich uczelni w prestiżowym rankingu szanghajskim


Od października studenci mają wrócić na uczelnie, będzie też prowadzona nauka zdalnaale nadal


Trwa zimowa rekrutacja na studia. Sprawdź ofertę małopolskich uczelni


Coraz chętniej uczymy się języków azjatyckich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.