Ktoś chce kupić PSS „Jedność”

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Monika Makoś

Ktoś chce kupić PSS „Jedność”

Monika Makoś

Udziały w jednej z najstarszych firm w Kołobrzegu trafią wkrótce na wolny rynek A Jest już atrakcyjna oferta

Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Jedność” (dziś spółka z o.o.) powstała w 1946 roku i jest własnością byłych i obecnych pracowników. Teraz to się może jednak zmienić.

- Do biura spółki wpłynęła oferta zakupu udziałów od wspólników - poinformowała nas Inocenta Iwińska, prezes Zarządu PSS. - Ta oferta nie dotyczyła jednak spółki, bo spółka nie ma nic do udziałów wspólników. Dlatego została ona przekazana właśnie im.

Spółdzielnia ma 154 wspólników. Czy są zainteresowani sprzedażą swoich udziałów? Najwyraźniej tak, bo po otrzymaniu oferty spotkali się niedawno na nadzwyczajnym zgromadzeniu i dokonali niezbędnej zmiany w umowie spółki, która dotąd nie pozwalała na zbycie udziałów poza grono wspólników. Po uprawomocnieniu się ich decyzji w Krajowym Rejestrze Sądowym, będą mieli już otwartą drogę do ich zbycia na wolnym rynku.- Każdy w tej sprawie decyduje sam - mówi Krystyna Strzyżewska, która w lipcu tego roku, po 25 latach w fotelu prezesa spółdzielni, złożyła rezygnację. - Ale nie ukrywajmy, zdecydowana większość byłych pracowników Spółdzielni, którzy mają udziały, to są osoby na emeryturze, często niskiej emeryturze i nic w tym dziwnego, że chcieliby je w końcu spieniężyć.

Ile może być warta spółka? - Nie ma takie wyceny - odpowiada Iwińska. - Jeżeli oferent zaoferuje cenę, a wspólnicy ją zaakceptują, dojdzie do transakcji.

Cena za udział z pewnością nie będzie niska, bo spółka posiada 21 sklepów spożywczych i przemysłowych. Większość z nich znajduje się w najlepszych lokalizacjach w Kołobrzegu - przy ul. Walki Młodych, Łopuskiego czy Dworcowej. A to przecież tylko część majątku. Do tego należy doliczyć lokale, w których spółka nie prowadzi działalności, ale je wynajmuje. Ma też duży zakład piekarsko - ciastkarski przy ul. Okopowej, który jednak 30 września zamknęła oraz biurowiec i restaurację przy ul. Dworcowej. Kto złożył ofertę? Według naszych ustaleń spółka z Białokur (gmina Siemyśl).

Monika Makoś

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.