Książka w komórce? Tak. I to z biblioteki!

Czytaj dalej
Fot. Radosław Brzostek
Joanna Krężelewska

Książka w komórce? Tak. I to z biblioteki!

Joanna Krężelewska

Tysiąc osób może jednocześnie czytać tę samą stronę tej samej książki. To możliwe, bo biblioteki unowocześniły swoją ofertę!

Bestsellery, kryminały, fantastyka, romanse, powieści obyczajowe - dostęp do 20 tysięcy tytułów za darmo? W tym do gorących nowości? I to kiedy chcesz i gdzie chcesz - na plaży, w autobusie, w parku, w telefonie, na tablecie. Dokładnie tak! Bibliotekarze z regionu udowodnili, że ich miejsce pracy nie tylko nie broni się przed postępem, ale przoduje w wykorzystywaniu nowoczesnych narzędzi. Powiat koszaliński jest pierwszym w Polsce samorządem, w którym biblioteki z dziewięciu miejscowości zrobiły zrzutkę, by dla swoich czytelników mieć możliwie najbardziej nowoczesną ofertę. Przystąpiły do projektu „Powiatowa Czytelnia E-booków Legimi”.

- Koszalińska Biblioteka Publiczna podpisała porozumienie z bibliotekami z Będzina, Biesiekierza, Bobolic, Manowa, Mielna, Polanowa, Sianowa i Świeszyna i już dziś nasi czytelnicy mogą zgłaszać się po odbiór kodów dostępu do platformy Legimi - poinformował Andrzej Ziemiński, dyrektor KBP. - Czytelnik może założyć darmowe konto na platformie, a za pomocą kodu aktywuje dostęp do katalogu aż 20 tysięcy ebooków, czyli książek elektronicznych. Kod będzie ważny przez 30 dni od dnia aktywacji i przez ten czas można będzie przeczytać dowolną liczbę książek.

Umowa z Legimi jest podpisana na rok, albo na... 1 mln 250 tys. stron. Kiedy czytelnicy przeczytają ich właśnie tyle (system to zlicza), abonament wygaśnie, a biblioteki zadecydują, czy go przedłużyć. Koszty? Dostęp do platformy kosztował 34,5 tys. zł. 4 tys. dołożył starosta koszaliński, 23,5 tys. Koszalińska Biblioteka Publiczna i to jej czytelnicy otrzymają najwięcej kodów - 560 miesięcznie. Pozostałe biblioteki proporcjonalnie od wniesionych opłat: Sianów - 84 kody, Świeszyno 25, pozostałe po 55.

Od 1 czerwca czytelnicy odebrali 16 kodów. Legimi umożliwia bibliotekom przygotowanie dokładnych statystyk czytelniczych. Już wiadomo, jakie tytuły cieszą się największą popularnością - to m.in. „Zapisane w wodzie” Pauli Hawkins i „Już mnie nie oszukasz” Harlana Cohena. - Książki można wypożyczać o każdej porze dnia i nocy - zaakcentowała Grażyna Chłodnicka, bibliotekarz systemowy KBP. - I z tej propozycji nasi czytelnicy korzystają. Ostatnie pobranie książki było o godz. 21.32 - zdradziła.

Na czytelników KBP, którzy wolą książki papierowe, czeka 360 tys. książek. A do posłuchania jest... 2400 audiobooków.

Joanna Krężelewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.