Ks. Adam Anuszkiewicz: Krew mnie zalewa, gdy patrzę na księży, którzy popełniają głupoty, ale film Sekielskiego jest tendencyjny

Czytaj dalej
Fot. A.Zgiet
Julita Januszkiewicz

Ks. Adam Anuszkiewicz: Krew mnie zalewa, gdy patrzę na księży, którzy popełniają głupoty, ale film Sekielskiego jest tendencyjny

Julita Januszkiewicz

O problemie pedofilii w Kościele i filmie „Tylko nie mów nikomu” rozmawiamy z ks. Adamem Anuszkiewiczem.

Oglądał ksiądz dokument Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”?

Przejrzałem.

Jakie ksiądz ma odczucia?

Czuję się zniesmaczony, bo zostały ukazane niewłaściwe zachowania ludzi, w tym także Kościoła. Mam odczucia takiego zranienia. Grzech jest straszny, niszczy ludzi. I ten grzech może dosięgnąć każdego. Bez względu na to, czy jest to ksiądz, biskup, nauczyciel, robotnik, dziennikarz, lekarz, prawnik. Są to zawody, od których oczekuje się odpowiedzialności i zaufania. Wszyscy powierzamy się w ręce drugiego człowieka. Po filmie mam odczucie smutku.

Czy ten smutek wynika z tego, że to zło dzieje się w Kościele, któremu ksiądz kiedyś zaufał?

To zło dzieje się wszędzie, ponieważ człowiek jest grzeszny. Ten film uwypukla, skupia się tylko na jednym aspekcie, przejaskrawia rzeczywistość bałaganu seksualnego w wybranej grupie, akurat kościelnej. Ja rozpatruję to pod szerszym kątem.

Co ksiądz ma na myśli?

To znaczy, że jest duże zainteresowanie i nacisk medialny na grzechy Kościoła. Oczywiście, że one są. Bardzo chciałbym, żebyśmy chcieli rozwiązać pewne problemy, które są w naszym społeczeństwie. Bo ten ksiądz nie jest wyizolowany, tylko jest „produktem” społeczeństwa. I to, że dzieje się tyle grzechu i zła związanego np. z molestowaniem seksualnym w rodzinach, przez konkubentów, alkoholików, to też jest problem, z którym stykam się podczas spowiedzi, rozmów z wiernymi.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Julita Januszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.