Kropla krwi, a warta całe ludzkie życie

Czytaj dalej
Fot. Michal Sikora
Katarzyna Piojda

Kropla krwi, a warta całe ludzkie życie

Katarzyna Piojda

- Krwiopijcy z ul. Markwarta albo podstawionego autobusu nas atakują, bo my tego chcemy - mówią honorowi dawcy.

- W Bydgoszczy rocznie oddawanych jest około 13 tysięcy litrów krwi, przy czym mniej więcej tysiąc litrów z tej krwi to krew czerwonokrzyska - mówi Beata Stasiewska, specjalista ds. organizacyjnych i krwiodawstwa w Polskim Czerwonym Krzyżu.

Kontynuuje: - Krew czerwonokrzyska to ta oddawana przez członków klubów honorowych dawców krwi PCK oraz na różnego rodzaju akcjach organizowanych przez PCK, np. podczas turnieju „Młoda krew ratuje życie” lub „Ognisty ratownik - gorąca krew”.

Bydgoszcz z przodu

Bydgoszcz pod tym względem znajduje się w czołówce regionu. Dla porównania: mieszkańcy województwa co roku oddają przeciętnie 32 tysiące litrów krwi.

Czasem jej mililitry decydują o tym, czy człowieka da się uratować. Tymczasem zewsząd słychać apele: krwi brakuje.

- Dobra wola to podstawa - zaznacza dalej Stasiewska. - Nie ma się co bać. Nie trzeba spełniać wygórowanych warunków, żeby oddać krew. Trzeba być pełnoletnim, ale nie mieć ukończonych 65 lat. Ogólny stan zdrowia musi być dobry.

Waga ciała też jest istotna. - Kto waży mniej niż 50 kilogramów, nie może oddać krwi - kontynuuje specjalistka z PCK.

Rekordziści oddali po prawie 80 litrów i uważają, że to nie koniec.

Humor dopisuje

Ci, którzy oddali po około 50 litrów, przyznają, że dopiero się rozkręcają. Humor też ich się trzyma.

- Krwiopijcy w stacji przy ul. Markwarta nas atakują, a my chętnie się poddajemy - twierdzą. - Nie walczymy z nimi, bo wiemy, że robią to w szczytnym celu. W ten sposób pomagają ludziom też walczącym, ale o przeżycie. Trzeba im pomagać. Honorowo, oczywiście.

W piątek w Hotelu City zasłużeni i honorowi dawcy z regionu odebrali wyróżnienia i odznaczenia. To osoby, które oddały po co najmniej 20 litrów krwi.

Katarzyna Piojda

Miałam 6 lat, gdy postanowiłam zostać dziennikarką. I tak też wyszło. Piszę o bezrobotnych, bezdomnych, ubogich, czyli o ludziach, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie i trudno im z niego wyjść. Samo pisanie w tym przypadku to za mało. Staram się więc im pomóc wyjść z tego zakrętu. Zajmuję się także tematyką bydgoskiej oświaty. Piszę również do serwisów Regiodom.pl i Strefa Biznesu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.