Kronospan: Kolejna wielka transakcja. Tym razem za 4,6 mln zł

Czytaj dalej
Fot. Kronospan
Rajmund Wełnic

Kronospan: Kolejna wielka transakcja. Tym razem za 4,6 mln zł

Rajmund Wełnic

W ostatnich latach Kronospan zasilił kasę Szczecinka pokaźną kwotą 25 milionów złotych kupując rozlegle tereny inwestycyjne.

Kronospan za blisko 5 milionów złotych w tych dniach kupił kilka działek w pobliżu przyszłej obwodnicy Szczecinka.

- Potwierdzam, Kronospan wygrał przetarg na kilka działek przy ulicy Leśnej - powiedziała nam Beata Rafało, rzeczniczka szczecineckiej fabryki płyt drewnopochodnych. - Na razie jednak nie wypowiadamy się, na jaki cel zostanie przeznaczona ta nieruchomość.

Z naszych, nieoficjalnych informacji wynika, że firma przymierza się tam do budowy parkingu, stacji paliw i hotelu z prawadziwego zdarzenia dla kierowców ciężarówek odbierających płyty z Kronospanu. Nie licząc lokalnego transportu dowożącego surowiec (drewno, zrębki, drewno poużytkowe) to nawet kilkaset tirów każdego dnia. Teraz kierowcy - gdy kończy im się czas pracy - muszą spać w hotelach na terenie miasta lub po prostu w swoich pojazdach zaparkowanych w różnych miejscach. Warunki są tam nie do pozazdroszczenia.

Teren przy Leśnej to w sumie nieco ponad 10 hektarów w pobliżu zakładu, ale też obwodnicy Szczecinka, której budowa rozpocznie się w przyszłym roku. Już chociażby tylko z tego powodu tereny przy planowanej trasie są atrakcyjne inwestycyjnie.

W pobliżu kupionych działek znajdzie się też jeden z dwóch planowanych węzłów - zjazdów z dwupasmowej obwodnicy. Na pewno więc przechodzić tędy będzie ruch tysięcy pojazdów - także osobowych - każdej doby.

Nabywca za tereny przy ulicy Leśnej zapłaci 4,66 milionów złotych netto. Pieniądze trafią do kasy miasta i za niemal jednym zamachem pozwolą wykonać tegoroczny, ambitny plan sprzedaży mienia komunalnego. Szczecinecki ratusz założył, że w tym roku na sprzedaży nieruchomości zarobi 7,5 miliona złotych.

To nie była pierwsza transakcja Kronospanu w tym rejonie. Dwa lata temu za 32 hektary ziemi w specjalnej strefie ekonomicznej przy ulicy Waryńskiego zapłacił 13 mln zł (do miasta trafiło 11,05 mln zł, reszta do zarządzającego strefą). Jak do tej pory to największa jednorazowa transakcja sprzedaży nieruchomości w historii Szczecinka.

W roku 2008 potentat w branży płyt drewnopochodnych za 9 milionów złotych kupił 23 hektary przy ulicy Leśnej. Wszystkie te tereny znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie firmy.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.