Krajobraz po ulewach: zalane domy, pola, drogi

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Joanna

Krajobraz po ulewach: zalane domy, pola, drogi

Joanna

130 interwencji związanych z gwałtownymi opadami deszczu - to strażacki bilans ostatnich dwóch dni w Koszalinie i okolicach.

- Byliśmy wzywani do zalanych piwnic, domów prywatnych i firm, interweniowaliśmy na drogach i ulicach, które znalazły się pod wodą. We wtorek do godziny 24 pomagaliśmy przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych w Łęknie. To był dla nas pracowity okres - relacjonuje Bartłomiej Góral z koszalińskiej PSP. W Łęknie ciężko pracowali nie tylko strażacy zawodowi, ale i ochotnicy. Henryk Lubocki, zastępca wójta Będzina: - Na miejscu pracowało 40 strażaków z ochotniczych jednostek w Będzinie i Mścicach.

Ostatnie dni to był też niezwykle pracowity czas dla strażaków zawodowych i ochotników oraz służb z powiatu sławieńskiego, kołobrzeskiego czy białogardzkiego.

W wielu miejscach ciągle stoi woda, poziom lokalnych rzek jest wysoki. Trwa szacowanie strat wywołanych przez gwałtowne ulewy.

Koszalin i okolice

W powiecie koszalińskim straż interweniowała 130 razy. Strażacy pracowali też w miejscowościach nadmorskich: Sarbi-nowie, Mielnie i Łazach. Wypompowywali wodę także z zalanych domów w Gąskach. Osoby prywatne, rolnicy i właściciele domków letniskowych szacują straty.

Białogard

W Białogardzie najbardziej ucierpiał szpital powiatowy, Gimnazjum nr 1, Centrum Kultury i Spotkań Europejskich, wiele prywatnych posesji oraz piwnice na terenie całego Bia-łogardu.

Kołobrzeg

Skutki ulewy nie ominęły Kołobrzegu. Strażacy odnotowali dwadzieścia wezwań na pomoc do zalanych lokali i sklepików zajmujących podpiwniczenia budynków. Przy ul. Okopowej woda wlała się m. in. do marketu Biedronka. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym „Okruszek” do pomieszczeń wlała się woda.

Powiat szczecinecki

Powiat szczecinecki - choć padało tu intensywnie w poniedziałek i wtorek - z ostatniej ulewy wyszedł w miarę obronną ręką. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy gminy Barwice. Woda zalała tradycyjnie niżej położone posesje, garaże i piwnice na ulicach Małej i Zielonej. W Ostrowąsach doszło do lokalnych podtopień po wylaniu rzeczki Gęsiej. Deszczówka dała się także we znaki mieszkańcom wsi Łeknica i Kłodzino. Wszędzie interweniowała straż zawodowa i ochotnicza wypompowując wodę z zalanych pomieszczeń.

Powiat sławieński

W powiecie sławieńskim najbardziej w wyniku ulewnych deszczy ucierpiała gmina Darłowo. W ciągu dwóch dni Państwowa Straż Pożarna w Sławnie interweniowała ponad 60 razy w podtopionych miejscowościach. Najtrudniejsza sytuacja była w Jeżyczkach, Jeżycach i Porzeczu. Tam podtopionych zostało wiele gospodarstw domowych i rolnych. - We wtorek sytuacja była katastrofalna. Obecnie sytuacja została opanowana dzięki działaniom wszystkich służb, w tym strażaków i policji.

Ruszyły już komisje, które przyjmują od mieszkańców wnioski o pokrycie szkód wyrządzonych przez ulewy - mówi nam Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo. W gminie utworzona została także komisja, do której będą się mogli zgłosić poszkodowani rolnicy. Najbardziej zalane zostało zboże, które było składowane w budynkach inwentarskich oraz nieskoszone dotychczas uprawy.

Emocje nie opadają

Powoli opada poziom wody, ale nie emocje. - Dla mnie to tragedia. Dobrze, że sezon się kończy, bo nie wiem, co bym zrobił, gdybym miał jeszcze rezerwacje. Tak będę miał czas, by zająć się usuwaniem szkód - żali się Czytelnik z Łaz.

Inny z Czytelników, mieszkaniec gminy Świeszyno, nie kryje rozgoryczenia: są takie rejony, gdzie każdy większy deszcz powoduje podtopienia. Nie wierzę, że w dzisiejszych czasach nie można jakoś tych problemów rozwiązać. Jak nas zalewa, to się nam współczuje, a potem się o problemie zapomina, aż do następnej ulewy.

Ulewa nad regionem. Trudna sytuacja w Sarbinowie

Trudna sytuacja w Starych Bielicach. Zalane domy

Po ulewnych deszczach podtopienia w Koszalinie

Zalane posesje w Nowych Bielicach

Ulewy w regionie koszalińskim. Polanów też ma problem

Podtopienia w Białogardzie. Zalany szpital

Podtopione wsie w gminie Darłowo. Wójt zaapelował do wojewody

Zobacz także Sarbinowo: Miejscowość zalana po ulewach

Joanna

W zakresie moich zainteresowań leżą tematy zdrowotne oraz te z zakresu szeroko pojętego stylu życia, m.in. kulinaria, moda, ale też książki, kino, czy muzyka.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.