Marzena Sutryk

Koszalińskie Hospicjum po rozbudowie: lepsze warunki, nowe miejsca dla pacjentów

Sobotnie spotkanie w Hospicjum w Koszalinie rozpoczęło się od mszy świętej w nowej kaplicy; mszę odprawił biskup diecezji ks. Edward Dajczak Fot. Radek Koleśnik Sobotnie spotkanie w Hospicjum w Koszalinie rozpoczęło się od mszy świętej w nowej kaplicy; mszę odprawił biskup diecezji ks. Edward Dajczak
Marzena Sutryk

Zakończyła się rozbudowa Hospicjum im. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie. W sobotę nowy obiekt został oficjalnie i uroczyście oddany do użytku.

Modernizacja placówki trwała od połowy 2017 roku i została wsparta z Regionalnego Programu Operacyjnego przez marszałka województwa (z funduszy unijnych) prawie 4 mln złotych.

Dzięki zrealizowanej inwestycji koszalińskie hospicjum znacząco poprawiło standardy opieki. Budynek placówki został rozbudowany. Wyposażono go w sprzęt medyczny i wdrożono w nim system elektronicznej dokumentacji medycznej.

Modernizacja umożliwiła utworzenie 13 dodatkowych miejsc dla pacjentów. Ponadto nowa przestrzeń oznacza lepsze warunki do prowadzenia usług hospicjum domowego i objęcie jednoczesną opieką w okresie terminalnym choroby 28 podopiecznych.

To nie wszystko - realizacja projektu skonsolidowała rozproszoną dotąd siedzibę hospicjum. Teraz w miejscu świadczenia usług medycznych mieści się biuro placówki, wypożyczalnia sprzętu i pomieszczenia dla wolontariuszy. Wcześniej budynki dzieliło ponad 2,5 kilometra.

Prace modernizacyjne trwały od 24 lipca 2017 roku, kiedy to symbolicznie wbito pierwszą łopatę. Koszt zmian wyniósł 4,4 mln zł. Blisko 85% z nich pokryła unijna dotacja. To - jak podaliśmy na początku - prawie 4 mln złotych.

Ciekawostką jest to, że bliźniaczy budynek Hospicjum jest również w Słupsku. Wszyscy inżynierowie, którzy pracowali przy koszalińskim projekcie, przygotowali dokumentację (drogową, sanitarną, konstrukcyjną, elektryczną) za darmo, jako wkład w rozbudowę. Dodajmy, że projektantem obecnego i nowego budynku Hospicjum jest Zdzisław Wawrzczak, architekt ze Słupska, a wykonawcą inwestycji - firma PBO Piotra Flensa.

Koszalińska placówka jest jednym z pięciu tego rodzaju beneficjentów na Pomorzu Zachodnim, którym w 2017 roku Urząd Marszałkowski w Szczecinie przyznał fundusze unijne na budowę lub modernizację. Władze samorządu województwa przeznaczyły na ten cel ponad 13 mln złotych. Fundusze trafiły także do hospicjów w Kołobrzegu, Darłowie, Tanowie oraz do Żarowa koło Stargardu.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.