Koszalińska katedra: stuletnie witraże zdradzają sekrety

Czytaj dalej
Piotr Polechoński

Koszalińska katedra: stuletnie witraże zdradzają sekrety

Piotr Polechoński

Powstały w roku wybuchu Wielkiej Wojny, na dwóch są twórcy protestantyzmu, wszystkie wykonała jedna pracownia, która zarobiła ponad 7 tysięcy marek, a życzenie jednej z fundatorek nie do końca zostało spełnione - dzieje powstania witraży w koszalińskiej katedrze są pełne fascynujących faktów. Teraz znamy ich jeszcze więcej, bo udało się odnaleźć oryginalny zapis tego, jak wyglądały prace przy ich powstawaniu.

Koszalińska katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny to gotycki kościół, wybudowany w latach 1300 -1333. Jednak witraże, które dziś możemy podziwiać w świątyni, nie pochodzą z tego okresu. Są młodsze aż o kilkaset lat i zostały zamontowane w 1914 roku, podczas wielkiej modernizacji kościoła. Wtedy przywrócono mu pierwotny wygląd zewnętrzny, a oprócz tego położono ceglaną posadzkę i wyposażono w centralne ogrzewanie i oświetlenie.

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.