Koszalin, Złocieniec i Polanów dostały pieniądze na nowe żłobki

Czytaj dalej
Marzena Sutryk

Koszalin, Złocieniec i Polanów dostały pieniądze na nowe żłobki

Marzena Sutryk

Resort polityki społecznej podzielił fundusze w ramach programu „Maluch”

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podzieliło między 103 samorządy ok. 46,5 mln złotych. Wśród tych, które otrzymały dofinansowanie, znalazły się Koszalin, Polanów oraz Złocieniec. Koszalin dostał 400 tys. zł (na 50 nowych miejsc w żłobkach), Polanów - ok. 200 tys. zł (na 15 miejsc), a Złocieniec - ok. 204 tys. zł (na 24 miejsca).

- Koszalin jest jednym z krajowych liderów w opiece żłobkowej nad dziećmi w wieku do lat trzech. To najnowsze dane pochodzące z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - związane z „Resortowym programem rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch plus” 2017” - mówi Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina w zakresie polityki społecznej. - Koszalin zajął w zestawieniu 100. miejsce na 103 samorządy zakwalifikowane do programu. Swoisty ranking jest tutaj zbudowany na zasadzie, że to ostatnie na liście samorządy mają najlepsze wskaźniki opieki i zaspokojenia potrzeb w instytucjach opieki nad małymi dziećmi.

Żłobek i przedszkole - będą nowe miejsca

Koszalin zyskał 400 tys. zł na nowe miejsca żłobkowe. Będzie ich 50. Do tego miasto sfinansuje przygotowanie 200 miejsc przedszkolnych

Opieka nad dziećmi

Obecnie w Koszalinie do Rejestru Żłobków i Klubów Dziecięcych wpisanych jest 20 podmiotów dysponujących w sumie 1041 miejscami. Wśród nich są: Żłobek Miejski z 6 oddziałami (440 miejsc), 18 żłobków niepublicznych (576 miejsc), 1 klub malucha (25 miejsc).

Teraz Koszalin dostał 400 tys. zł na miejsca publiczne oraz 134 tys. zł na dopłaty do utworzenia 30 nowych miejsc w placówkach prywatnych.

400 tys. zł z rządowego programu Maluch zostanie wykorzystane na dofinansowanie przebudowy i zmiany sposobu użytkowania istniejącego budynku Szkoły Podstawowej nr 21 przy ulicy Spasowskiego 14 na oddział Żłobka Miejskiego dla 50 dzieci (dwie grupy po 25 dzieci) - wraz wyposażeniem, zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą towarzyszącą. Tutaj utworzonych zostanie także osiem oddziałów przedszkolnych (200 miejsc). Wcześniej przeprowadzony zostanie remont obiektu, aby jeszcze w tym roku można było w nim przyjąć dzieci. Nie ma jeszcze ustaleń dotyczących naboru.

W 2017 roku pierwszy raz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyznawało pieniądze z programu Maluch w oparciu o wskaźniki: 1) niezaspokojone zapotrzebowanie na miejsca w instytucjach opieki nad małym dzieckiem w relacji do liczby dzieci w wieku do 3 lat w gminie, której dotyczy oferta; 2) brak instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w gminie; 3) dochody gminy w przeliczeniu na mieszkańca na podstawie wskaźnika G (liczba dzieci w wieku do lat 3 wg GUS). Koszalin po zsumowaniu wskaźników uplasował się na 100. miejscu na 103 złożone wnioski. Oznacza to, że Koszalin posiada bardzo wysokie wskaźniki w zakresie liczby miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.