Koszalin tylko za Sopotem w rankingu

Czytaj dalej
Konstancja Śliżewska

Koszalin tylko za Sopotem w rankingu

Konstancja Śliżewska

Wyniki Rankingu Kreatorów Rozwoju Kultury Miejskiej.

W Rankingu Kreatorów Rozwoju Kultury Miejskiej Magazyn Miasta wskazał miejscowości, w których animatorzy i twórcy kultury mają najlepsze warunki do rozwoju. Ranking powstał na podstawie przygotowanego przez wydawnictwo programu „DNA Miasta”. Porównał ze sobą 100 największych polskich miast. Konstruując ranking, autorzy wzięli pod uwagę liczbowe dane dotyczące: dostępności do kultury i uczestnictwa w niej, działalności miejskich instytucji kultury, otoczenia formalnoprawnego działalności kulturalnej, finansowania i zasobów kultury oraz działalności pozainstytucjonalnej (organizacji społecznych).

Po pierwszym Sopocie, drugie miejsce należy do Koszalina, który odstaje od najlepszych jedynie na polu stwarzania warunków dla działalności pozainstytucjonalnej w sferze kultury. Na podium zmieścił się jeszcze Poznań. Tuż za Poznaniem uplasowała się Warszawa. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze: Katowice, Kraków, Toruń, Jelenia Góra, Wrocław i Lublin.

- Na liście dziesięciu miast prowadzących najbardziej zaawansowaną politykę kulturalną są prawie same metropolie. Jedyne dwa wyjątki to Koszalin i Jelenia Góra. Za sukcesem miast nie stoi wielka tajemnica, ale dostępność środków i zasobów. Dzisiaj, po latach zmian demograficznych, ekonomicznych i migracjach tylko najbardziej wytrwałe mniejsze miasta włożą wystarczająco dużo pieniędzy, by móc rozwijać kulturę, czyli obszar dający energię miastom i jego mieszkańcom - zwrócił uwagę Piotr Arak, obecnie współpracujący z firmą doradczą Deloitte, w rozmowie z Magazynem Miasta.

Z tego sukcesu cieszą się władze Koszalina. Rozwój kultury był dla nich zawsze sprawą priorytetową.

- Ranking jest podsumowaniem tego, nad czym od wielu lat pracujemy w Koszalinie, szukając swojego miejsca na kulturalnej mapie Polski. Przez ostatnie miesiące stworzyliśmy program rozwoju kultury w Koszalinie na 10 następnych lat. Nie opieraliśmy go na reklamie, a budowaniu marki Koszalina jako miasta debiutów. Doceniono to oraz wkład finansowy w kulturę, która teraz jest niezwykle ważna. W Koszalinie nie ma już tak dużego bezrobocia, więc sama praca nam nie wystarcza. Wolny czas chcemy aktywnie zagospodarować. Filarem są sport oraz kultura i warto w nie inwestować - podkreśla Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

Ranking powstawał we współpracy z gronem 32 osób - badaczy, animatorów kultury, pracowników instytucji kultury różnego szczebla, praktyków, specjalistów od polityki kulturalnej oraz od analiz ilościowych.

Konstancja Śliżewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.