Piotr Polechoński

Koszalin się rozwija, czyli wielki postęp w cieniu dyskryminacji

W owym czasie najliczniejsze cechy tworzyli garncarze, tkacze, szewcy oraz bednarze koszalińscy. W XVII wieku w Koszalinie funkcjonowało 38 rzemio Fot. arch W owym czasie najliczniejsze cechy tworzyli garncarze, tkacze, szewcy oraz bednarze koszalińscy. W XVII wieku w Koszalinie funkcjonowało 38 rzemiosł
Piotr Polechoński

Koszalin odnotował kilka gospodarczych przyśpieszeń, gdy potrafił wykorzystać dobrą koniunkturę. Jedno z nich przypadło na przełom XVI i XVII wieku. Wtedy też miała miejsce dyskryminacja Słowian i dominacja ludności niemieckiej.

W drugiej połowie XVI wieku w Koszalinie na stałe zamieszkali pomorscy książęta, a to oznaczało, że częściej niż dotąd Koszalin odwiedzali znaczący goście. Fakt ten umiejętnie wykorzystali miejscy rajcowie, uzyskując poparcie od ważnych osób w sporze z Kołobrzegiem, Słupskiem i Darłowem o uprawnienia żeglugowe. Dzięki temu Koszalin dostał zgodę na wolną żeglugę po Bałtyku, a tym samym prowadzenie handlu z niemal całą Europą.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.