Komisja Europejska chciałaby zakazania zawracania migrantów na Białoruś? "Myślę, że poprosimy o poprawki w niektórych aktach prawnych"

Czytaj dalej
Fot. fot. wojciech wojtkielewicz/kurier poranny gazeta wspolczesna / polska press
Małgorzata Puzyr

Komisja Europejska chciałaby zakazania zawracania migrantów na Białoruś? "Myślę, że poprosimy o poprawki w niektórych aktach prawnych"

Małgorzata Puzyr

Jak przekazał na Twitterze europoseł Jacek Saryusz-Wolski, Komisja Europejska chce, żeby Polska, Litwa i Łotwa zmieniły swe prawo dotyczące migracji i azylu.

Jak twierdzi polityk, KE chce doprowadzić do tego, żeby "zakazać zawracania na Białoruś -tzw. push-backów nachodźców/migrantów którzy przedarli się już przez granicę i znaleźli się na ich terytorium". "A Frontex miałby to nadzorować" - dodał.

[twitter]https://twitter.com/JSaryuszWolski/status/1459667317571432455[/twitter]

Komisja Europejska chce zmian

- Jesteśmy w bliskim kontakcie, dialogu z trzema krajami - powiedziała we wtorek (9 listopada) europejska komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich. - Myślę, że poprosimy o poprawki w niektórych aktach prawnych - zapowiedziała.

[polecany]22201673[/polecany]

Unijna komisarz nie podała jednak konkretnego terminu, kiedy KE miałaby zająć się tą kwestią, nie przedstawiła również szczegółów. Pojawiły się jedynie komentarze na temat szerszych obaw związanych z metodą wypychania migrantów z powrotem na Białoruś tzw. metody push-back. W październiku Polska przyjęła ustawę, która skutecznie legalizuje taki sposób walki z nielegalną migracją.

- Wypychanie nigdy nie powinno być normalizowane - oceniła komisarz Ylva Johansson.

Kryzys na granicy

W okolicy Kuźnicy od poniedziałku obozuje duża grupa migrantów. Jak informuje Straż Graniczna, jest ich około tysiąca. Są cały czas pilnowani przez białoruskich funkcjonariuszy.

Polskiego odcinka granicy strzeże około 4 tys. strażników granicznych i około 1,5 tys. policjantów, a także 15 tys. żołnierzy Wojska Polskiego.

[polecany]22202759[/polecany]

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała blisko 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego prawie 4,4 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września na terenie przygranicznego pasa w województwach podlaskim i lubelskim obowiązuje stan wyjątkowy, który obejmuje 183 miejscowości. Został on wprowadzony na 30 dni, a później jednorazowo

Małgorzata Puzyr

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.