Wojciech Kulig

Kolejny etap remontu sławieńskiego kościoła

Prace polegające m.in. na wymianie pokrycia dachowego na dachówkę ceramiczną potrwają do października bieżącego roku Fot. Wojciech Kulig Prace polegające m.in. na wymianie pokrycia dachowego na dachówkę ceramiczną potrwają do października bieżącego roku
Wojciech Kulig

W Sławnie trwa drugi etap remontu kościoła WNMPA. Koszt prac remontowo-konserwatorskich to prawie 600 tys. zł.

To kolejny etap remontu najstarszego zabytku w Sławnie. Przypomnijmy, że w 2015 roku zakończył się remont dachu wieży kościelnej. Obecnie trwają prace nad prezbiterium, nawą główną, nawami bocznymi, kaplicą i zakrystią.

Robotom przygląda się wojewódzki konserwator zabytków, który określił w jakiej technologii i jakie prace muszą zostać zrobione.

- Wymiana pokrycia dachowego na dachówkę ceramiczną jest konieczna. Musi zostać przywrócony pierwotny wygląd średniowiecznego kościoła - mówi nam Magdalena Sadowska, prezes Fundacji Renovatio Ecclesiae, która zajmuje się opieką nad kościłem WNMP w Sławnie.

- Zlecone przez nas badania geotechniczne gruntu, stratygraficzne ścian i ekspertyza techniczna zabytku wykazały przyczynę pękania ścian wewnętrznych i murów zewnętrznych. Jest nią słabe obciążenie tak ogromnego budynku - dodaje Margareta Sadowska.

Oznacza to, że grunt jest stabilny, natomiast blacha nie dociąża prawidłowo murów.

- Ten błąd popełniano współcześnie przy innych budowlach średniowiecznych, zamieniając pokrycie ceramiczne na blachę - zaznacza prezes fundacji.

Jak informują eksperci, opracowując inwentaryzację, ekspertyzę i projekt remontu wskazano na liczne zalania konstrukcji drewnianej wodą opadową, zagrzybienia i żerowania insektów w więźbie dachowej. W związku z tym elementy drewnianej więźby, te najbardziej skorodowane, są wymieniane, a pozostałe są nasączane preparatami grzybo i owadobójczymi.

Podczas remontu zainstalowane zostaną nowe rynny i kosze spustowe. Będzie też instalacja odgromowa i płotki przeciwśnieżne. Instytucje, które współfinansują remont dachu kościoła to: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Sławnie.

Koszt wszystkich wykonywanych prac, które mają się zakończyć się w październiku tego roku, to prawie 600 tysięcy złotych.

Wojciech Kulig

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.