Kolejne nowe mieszkania w Koszalinie

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Marzena Sutryk

Kolejne nowe mieszkania w Koszalinie

Marzena Sutryk

Koszalińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozbudowuje się. Wczoraj plany nowych mieszkań odebrało 36 najemców.

Na osiedlu Unii Europejskiej w Koszalinie przy ul. Holenderskiej są budowane kolejne mieszkania w systemie KTBS. Inwestycja jest na finiszu i już we wrześniu będzie się tu mogło wprowadzić 36 nowych rodzin.

Wczoraj w koszalińskim ratuszu lokatorzy odbierali plany mieszkań.

- Osiedle jest zadbane, dobrze skomunikowane z pozostałą częścią miasta, otoczenie ładne, na pewno będzie się wam tam dobrze mieszkało. A ponadto opłaty nie są tak duże, jak w różnych programach mieszkaniowych, m. in. w tym rządowym; w naszym KTBS na pewno będzie taniej - mówił Piotr Jedliński, prezydent Koszalina i już zapowiedział, że od najbliższego piątku rusza nabór na kolejne mieszkania w KTBS, na tym samym osiedlu, także przy ul. Holenderskiej.

Nabór potrwa do 2 czerwca. Właśnie zostały otwarte oferty, które w przetargu zgłosiły trzy firmy. Najtańsza należy do PBO Flens (za 2,952 mln zł).

- W tym etapie powstaną 24 lokale, dwu- i trzypokojowe. Budowa ruszy w kwietniu. Chcemy, by we wrześniu przyszłego roku kolejni lokatorzy mogli się już wprowadzić - wyjaśnia Piotr Kroll, prezes KTBS. Gdy zakończy się budowa 24 mieszkań, wówczas ruszy kolejna inwestycja, tym razem na os. Wenedów.

- Tam powstaną 42 mieszkania, m. in. 3 i 4-pokojowe, bo na takie jest coraz większy popyt - dodaje Piotr Kroll. Gdy ten etap się zakończy, mają powstawać kolejne bloki na os. Unii Europejskiej.

Wśród mieszkań, które będą we wrześniu oddawane do użytku, jest 12 jednopokojowych (33 m kw.), 16 dwupokojowych małych (48 m kw.) i 8 dwupokojowych dużych (53 m kw.). Natomiast wśród mieszkań, które dopiero mają być budowane (od kwietnia, po sąsiedzku, przy ul. Holenderskiej na os. Unii Europejskiej; nabór rusza od tego piątku i potrwa do 2 czerwca) jest 16 dwupokojowych - po 55 m kw. i 8 trzypokojowych - po 68 m kw.

Kto może starać się o mieszkanie? Warunki od lat są niezmienne, a więc nie można mieć tytułu prawnego do nieruchomości na terenie Koszalina, ale trzeba tu żyć, pracować. Do tego pod uwagę są brane dochody (ściśle określone w tabeli, nie mogą być za niskie); co ważne - lokator partycypuje w kosztach inwestycji w 30%; pozostałe koszty są po stronie miasta i KTBS.

O szczegóły trzeba pytać w biurze KTBS (godz. 8 - 14). Mieszkańcy pytali wczoraj m. in. o możliwość wykupu lokali w przyszłości.

- Ustaliliśmy z prezydentem, że jak spółka spłaci kredyty, to będziemy się zastanawiać nad zasadami sprzedaży mieszkań- mówił Piotr Kroll, prezes KTBS.

- Z punktu widzenia najemcy wykup się nie opłaci, bo budujemy za 2,5 - 2,6 tys. zł za m kw. a musiałbym panu sprzedać po cenie rynkowej, czyli 3,6 - 3,7 tys. zł za m kw. Ale po latach, jak amortyzacja wpłynie na cenę, to zapewne będzie pan mógł wykupić mieszkanie za tysiąc, czy półtora za m kw. Czynsz w mieszkaniach KTBS waha się w granicach od 7,40 do 9,50 zł za m kw.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.