Krzysztof Bednarek

Kłócą się o to, kto ma zamontować lampy na przejściach dla pieszych

Kłócą się o to, kto ma zamontować lampy na przejściach dla pieszych
Krzysztof Bednarek

Na słabo oświetlonych przejściach dla pieszych przy drodze krajowej nr 20, dochodzi do wielu groźnych wypadków. Gmina i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie mogą się dogadać, kto ma zamontować dodatkowe lampy.

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej radny Robert Kowalczyk zgłosił wniosek, by w budżecie na przyszły rok przeznaczyć 200 tys. zł na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych przez ul. Toruńską, 11 Pułku Piechoty, Złocieniecką i w Suliszewie.

Chodziło mu o dodatkowe oświetlenie niebezpiecznych przejść. Burmistrz Marek Tobiszewski wyjaśnił radnemu, że gmina nie może wykonywać zadań, które są w kompetencjach do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Dlaczego gmina sfinansowała oświetlenie wzdłuż ul. Złocienieckiej i ul. Starogrodzkiej, które leżą w ciągu drogi krajowej nr 20, a nie może sfinansować oświetlenia przejść dla pieszych na tych ulicach? - dopytywał radny Kowalczyk.

- Co innego oświetlenie ulicy, za które odpowiada gmina, a co innego „doświetlenie” przejścia dla pieszych - wyjaśnił burmistrz.

Ale Generalna Dyrekcja nie podziela zdania burmistrza Tobiszewskiego. Drogowcy uważają, że to gmina odpowiada za oświetlenie drogi, w tym również przejść dla pieszych. Spór toczy się od dawna, a tymczasem na słabo oświetlonych przejściach wciąż dochodzi do poważnych wypadków.

W ubiegłym roku na przejściu przy ul. Złocienieckiej zginął mężczyzna.

Na początku tego roku mieszkańcy napisali w tej sprawie petycję, podpisało się pod nią prawie 900 osób. Problem do tej pory nie został rozwiązany.

Krzysztof Bednarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.