Rajmund Wełnic

Kilkadziesiąt nowych miejsc pracy w Juchowie

Prace rozpoczną się już niebawem, uruchomienie zakładu aktywności zawodowej planowane jest w ostatnim kwartale 2018 roku. Do jego obsługi zatrudnionych Fot. wizualizacja Starostwo Szczecinek Prace rozpoczną się już niebawem, uruchomienie zakładu aktywności zawodowej planowane jest w ostatnim kwartale 2018 roku. Do jego obsługi zatrudnionych zostanie 16 osób personelu
Rajmund Wełnic

Za ponad 9 milionów złotych powstanie w Juchowie zakład aktywności zawodowej, który do pracę 50 niepełnosprawnym.

Fundacja im. Stanisława Karłowskiego w Juchowie prowadzi w Juchowie (gmina Borne Sulinowo) ekologiczne gospodarstwo. Uprawia ziemię tzw. metodą biodynamiczną, hoduje setki krów, a ekologiczne mleko w całości sprzedaje na rynku niemieckim.

Jej znakiem rozpoznawczym są eliksiry i soki produkowane z ziół i owoców oraz zdrowe warzywa. Teraz Fundacja otrzyma 6 mln złotych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego będącego w dyspozycji marszałka województwa. To dofinansowanie do budowy i wyposażenia zakładu aktywności zawodowej.

Wkład własny w wysokości około 3 mln złotych na realizację tego przedsięwzięcia Fundacja pozyskała z organizacji SAGST w Darmstadt. Łączna wartość inwestycji to prawie 9,1 mln zł netto i jest to jeden z największych projektów inwestycyjnych realizowanych dotychczas na terenie gminy Borne Sulinowo.

- Inwestycja ta jest bardzo ważna dla osób niepełnosprawnych, gdyż da pracę 50 osobom niepełnosprawnym, głównie intelektualne i psychicznej - informuje Piotr Rozmus, rzecznik starostwa w Szczecinku.

- Przyszli pracownicy to uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy z terenu powiatu oraz absolwenci klas przysposabiających do pracy SOSW w Szczecinku. Zakład aktywności zawodowej w Juchowie będzie posiadał profil produkcyjno - usługowy, działający w obszarze ekologicznego rolnictwa.

Poza uprawą ziół i owoców jagodowych zaplanowano ich przetwórstwo, przetwórstwo warzyw i owoców oraz uruchomienie małej piekarni. Ponadto dział usługowy będzie wykonywał prace na zlecenie, m.in. związane z pielęgnacją terenów zielonych, nasadzeń śródpolnych czy opieką nad zwierzętami w zagrodzie edukacyjnej.

Zaplanowana jest również działalność rękodzielnicza z wikliny, siana, drewna i papieru. Oprócz pracy zawodowej w ZAZ-ie realizowany będzie program rehabilitacji społecznej, leczniczej oraz integrowanie ze środowiskiem społeczności wiejskiej.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.