Jan Sroka

Kilka styczniowych dat ważnych w dziejach Sławna

Bal w Starostwie, które mieściło się w budynku w którym obecnie znajduje się urząd miasta. W styczniu 1946 roku wydano 9 zezwoleń na zorganizowanie zabaw Fot. archiwum Bal w Starostwie, które mieściło się w budynku w którym obecnie znajduje się urząd miasta. W styczniu 1946 roku wydano 9 zezwoleń na zorganizowanie zabaw tanecznych
Jan Sroka

Odliczanie do 700-lecia miasta. Tym razem styczniowe kalendarium.

Z 31 grudnia 1945 na 1 stycznia 1946 w Starostwie pierwszy polski Bal Sylwestrowy. 8 stycznia 1907 roku odbyła się uroczystość poświęcenia budowanego w latach 1905-1906 nowego budynku starostwa z udziałem 130 osób reprezentujących wszystkie warstwy społeczne miasta. Honorowymi gośćmi byli nadprezydent Szczecina von Maltzhan, prezydent rejencji koszalińskiej hrabia Schwerin i naczelnik prowincji Pomorskiej von Eisenhart - Rother.

10 stycznia 1946 roku powstało powiatowe koło łowieckie. Prezesem został Antoni Sikorski, zastępcą Feliks Ritter (Nadleśnictwo Stary Kraków), sekretarzem Zygmunt Siedlecki (dyrektor szpitala), skarbnikiem Stefan Szwiec. Na czele sądu łowieckiego stał Edmund Krzykowski (dyrektor Liceum).

11 stycznia 1911 Friedrich Segler założył fabrykę specjalizująca się produkcji maszyn rolniczych. Mieściła się za wiaduktem kolejowym przy dzisiejszej ulicy Polanowskiej. Powstawały tu m. in. szerokie młockarnie i sieczkarnie bębnowe z dmuchawą. Sieczkarnia była pierwszą tego typu zbudowaną w Niemczech i sprzedawana była w całym kraju.

12 stycznia 1883 roku w Sławnie urodził się Wilhelm Gross, znany niemiecki rzeźbiarz i grafik. Niemal całe dorosłe Zycie spędził Eden koło Oranienburga. Dla Sławna i okolicy wykonał kilka prac. Wojnę i powojenne lata przetrwały nieliczne - m.in. fontanna przed ratuszem w Darłowie, chrzcielnica w kościele mariackim w tym mieście, uszkodzony pomnik w Słowinie poświęcony pamięci ofiar I wojny światowej, relief w kościele w Bolszewie.

14 stycznia 1911 roku urodził się w Sławnie Hans Martin Majewski. Był synem miejscowego weterynarza., który mieszkał w wybudowanym przez siebie domu przy dzisiejszej ulicy Wojska Polskiego, w którym przez wiele lat po wojnie mieściła się restauracja „Pod Lipami”. Był znanym kompozytorem. Pisał m. in. muzykę filmową, a także muzykę do przedstawień teatralnych i filmów telewizyjnych. W 2001 roku w 90 rocznice urodzin kompozytora odbył się w Sławieńskim Domu Kultury wieczór filmowo - muzyczny. Towarzyszyła mu wystawa po święcona kompozytorowi.

18 stycznia 1277 roku władający ziemią sławieńską książe Rugii Wisław II sprzedał Księstwo Sławieńskie Brandenburgii.

19 stycznia 1946 roku z okazji rocznicy wyzwolenia Warszawy odbyła się w Slawnie akademia zorganizowany przez Urząd Informacji i Propagandy.

W styczniu 1991 roku - po blisko 44 latach - przestało działać Kino „Sława”, które mieściło się w dawnej sali bankietowo - widowiskowej hotelu. Próba wznowienia działalności kina „Sława” w drugiej połowie lat 90-tych nie powiodła się. Dziś jest tu sklep i restauracja.

Jan Sroka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.