Kawa z duszą po chrześcijańsku

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Piotr Polechoński

Kawa z duszą po chrześcijańsku

Piotr Polechoński

Dzisiaj startuje pierwsza w Koszalinie - a trzecia w Polsce - chrześcijańska kawiarnia.

To kolejna nietypowa inicjatywa ewangelizacyjna, z którą do mieszkańców Koszalina wychodzi ekipa prowadząca koszaliński Dom Miłosierdzia Bożego (ten działa w Koszalinie od pięciu lat i jest to miejsce, w którym na potrzebujących czeka dach nad głową, pomoc lekarska, prawna, psychologiczna oraz ciepły posiłek. Pod opieką stowarzyszenia są osoby chore, ubogie, walczące z uzależnieniem).

Chrześcijańska kawiarnia startuje pod szyldem „Kawa z duszą” i została zlokalizowana przy ulicy Dzieci Wrzesińskich 9, w miejscu gdzie jeszcze do niedawna mieściła się inna znana, koszalińska kawiarnia „Coffe House”.

Pomysł był taki, aby w ramach realizacji jednego projektu stworzyć miejsce, gdzie koszalinianie będą mogli połączyć przyjemne spędzanie czasu wśród życzliwej atmosfery oraz życzliwych ludzi, z ewangelizacyjnymi inspiracjami i zapewnieniem dopływu pieniędzy, które w całości będą przeznaczane na rzecz funkcjonowania koszalińskiego Domu Miłosierdzia.

- Dotychczasowy właściciel kawiarni zgodził się ją nam wynająć i dzisiaj, od godziny 15, zapraszamy naszych pierwszych gości - mówi ksiądz Radosław Siwiński, prezes zarządu stowarzyszenia, które prowadzi Dom Miłosierdzia Bożego.

- Istota tego miejsca się nie zmieni. Nadal to będzie kawiarnia, gdzie można będzie napić się kawy, herbaty, zjeść ciasto domowej roboty. Różnica dotyczyć będzie tego, co temu będzie towarzyszyć. A towarzyszyć będzie chrześcijańska atmosfera, w ramach której najważniejszy będzie człowiek i głoszenie Dobrej Nowiny. A to oznacza, że wystrój kawiarni będzie miał symbole religijne, do każdej kawy będzie dodawana kartka z fragmentem Pisma Świętego przygotowanym specjalnie na dany dzień i nikt w naszej kawiarni nie będzie musiał być sam, bo zawsze będzie tu ktoś, z kim będzie mógł porozmawiać, zwierzyć się z problemów, poprosić o pomoc - podkreśla duchowny.

Dodaje, że przez pierwsze miesiące kawiarnię prowadzić będą sami wolontariusze z Domu Miłosierdzia Bożego (kilkoro z nich przeszło specjalne szkolenie, aby móc parzyć kawę na najwyższym poziomie).

- Być może, że potem zatrudnimy na stałe jedną lub dwie osoby - nie wyklucza ksiądz Siwiński.

Zdradza też, że w nowym lokalu będzie miejsce na kameralne koncerty i organizację różnych uroczystości.

A dlaczego właśnie kawiarnia?

- Bo pomyśleliśmy, że jest to dobre miejsce, aby po pierwsze spotkać się z innymi ludźmi, którzy szukają czegoś więcej niż wypicie kawy, a po drugie, by pokazać, że chrześcijaństwo ma uśmiechnięte oblicze, pełne życzliwości i ciepła dla każdego człowieka. I tak właśnie będzie u nas.

Piotr Polechoński

Dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, politolog, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, autor szeregu książek o koszalińskiej historii i tożsamości, w tym „Sekretów Koszalina”, za którą dostał Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2017. Laureat dwóch nagród za odkrywanie lokalnej historii i jej popularyzację. W 2005 roku otrzymał „Koszalińskiego Orła”, a w roku 2014 wyróżniony został przez Koszalińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców „Gospodarni”.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.