Już ponad 20 tysięcy osób kupiło bilet na ŚDM

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Paulina Szymczewska

Już ponad 20 tysięcy osób kupiło bilet na ŚDM

Paulina Szymczewska

Komunikacja. Od wczoraj mieszkańcy, turyści i pielgrzymi mogą za 15 zł jeździć wszystkimi pojazdami komunikacji miejskiej na terenie Krakowa i aglomeracji - a to dzięki specjalnemu biletowi na ŚDM. Kupiło go już ponad 20 tysięcy osób.

Bilet jest w sprzedaży od tygodnia. Można go kupić go w automatach na przystankach oraz w tramwajach i autobusach, za pomocą aplikacji w smartfonach (jak np. moBilet czy SkyCash), a także w punktach sprzedaży biletów (ul. Podwale 3/5, pętla Dworzec Główny Wschód, al. Powstańców Wlkp. 6, Krowoderskich Zuchów 8A, os. Centrum D bl. 7) i w ok. 300 kioskach: głównie na obszarze I i II obwodnicy oraz w rejonie Łagiewnik i Błoń. - Każdy z tych kiosków specjalnie oznaczono, jest wywieszona informacja, że właśnie tu można kupić bilet na ŚDM - wyjaśnia Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK.

WIDEO: Pielgrzymi w Krakowie

Autor: Klaudia Stabach

Urzędnicy podkreślają, że zainteresowanie specjalnym biletem jest duże. Zarówno mieszkańcy, jak i goście, którzy przyjechali do Krakowa, szukają na jego temat informacji. Najczęściej kupują go w automatach. Ze wstępnych szacunków wynika, że sprzedano już ponad 20 tysięcy biletów za 15 zł.

Z biletem tym możemy podróżować od wczoraj do 31 lipca. Uprawnia on do wielokrotnych przejazdów (i nieograniczonej liczby przesiadek) wszystkimi liniami dziennymi i nocnymi w strefach biletowych I i II, czyli na terenie Krakowa i aglomeracji. Co istotne, tego biletu nie kasuje się. Należy go tylko zachować do kontroli.

Skoro o kontrolach mowa: jak informuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, odbywają się one normalnie. Nie zwiększono ani ich liczby, ani liczby kontrolerów (jednocześnie pracuje ich ok. 40).

- Nie od razu dają kary gapowiczom. W pierwszej kolejności służą informacją i pomagają kupić bilet - zwłaszcza obcokrajowcom, którzy mogą nie wiedzieć, jak to zrobić. Dopiero gdy ktoś ewidentnie unika opłaty, dostaje karę - informuje Piotr Hamarnik z ZIKiT.

Paulina Szymczewska

Swoje pierwsze kroki w dziennikarskim fachu stawiałam stawiałam w redakcji „Dziennika Polskiego” jako reporter Działu Miejskiego – był to 2002 rok. Później zaczęłam również pełnić obowiązki redaktora prowadzącego Kronikę Krakowską DP. Obecnie jestem dziennikarzem i redaktorem w Dziale Projektów Specjalnych.


Wśród kilku tysięcy artykułów, jakie napisałam przez ponad 20 lat swojej pracy jako dziennikarz, są teksty o bardzo różnej tematyce. Nie ma chyba takiej dziedziny, o której bym nigdy nie pisała. Najbliższa jest mi jednak tematyka związana z ekologią. Interesuje mnie głównie problematyka dotycząca zanieczyszczenia powietrza i sposobów poprawy jego jakości, a także gospodarka odpadami, segregacja śmieci, recykling itp.


Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”. Jeszcze łatwiej sięgnąć po dotacje


Ekologiczne wyzwania, przed jakimi stoi Kraków


Oto małopolscy liderzy w wymianie kopciuchów


Samorządowcy dostali narzędzie, dzięki któremu mogą lepiej edukować mieszkańców o zmianach klimatu


Zmiany klimatu to nasze dzieło. Najwyższy czas na zmianę nawyków


Naukowcy znaleźli zieloną metodę na brudną wodę z myjni samochodowych


Najnowsze podsumowanie programu Czyste Powietrze


Znów można składać wnioski z programu Stop Smog


 


W swojej dziennikarskiej i redaktorskiej pracy zajmuję się również tematyką związaną z edukacją – przede wszystkim szkolnictwem wyższym.


10 polskich uczelni w prestiżowym rankingu szanghajskim


Od października studenci mają wrócić na uczelnie, będzie też prowadzona nauka zdalnaale nadal


Trwa zimowa rekrutacja na studia. Sprawdź ofertę małopolskich uczelni


Coraz chętniej uczymy się języków azjatyckich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.