Już do kupienia bilet za 15 zł na ŚDM

Czytaj dalej
Fot. Fot. Andrzej Banaś
Piotr Tymczak

Już do kupienia bilet za 15 zł na ŚDM

Piotr Tymczak

Komunikacja. Dziś rusza dystrybucja biletu na czas Światowych Dni Młodzieży. Urzędnicy z ZIKiT uruchamiają też lotny punkt informacyjny.

Na specjalnym bilecie za 15 zł będzie można jeździć wszystkimi pojazdami komunikacji miejskiej w dniach 26-31 lipca. - Będzie można go kupić od wtorku, bowiem w tym dniu wejdzie w życie uchwała, która wprowadza ten bilet - wyjaśnia Michał Pyclik z krakowskiego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Szczegóły dotyczące biletu na ŚDM mają zostać przedstawione dziś o godz. 12.30, przy automacie biletowym Krakowskiej Karty Miejskiej na przystanku „Teatr Bagatela” (ul. Podwale).

Dowiemy się więc, czy okazjonalny bilet będzie miał specjalną szatę graficzną związaną z ŚDM. Wiadomo już, że nie będzie trzeba go kasować.

Przedstawiciele magistratu zaznaczają też, że nie powinno być kłopotu z zakupem biletu. Będzie on dostępny w automatach biletowych (mają drukować dowolną ilość). Bilety zostaną też dostarczone do punktów ich sprzedaży i kiosków.

Specjalny przejazd za 15 zł na czas ŚDM ma być dostępny w formie papierowej. Nie będzie więc możliwości „doładowania” o ten bilet Krakowskiej Karty Miejskiej, jeżeli ważność jej naładowania biletem miesięcznym kończy się tuż przed 26 lipca.

Zakupem biletu za 15 zł nie muszą sobie natomiast zawracać głowy osoby, które wykupiły już bilet miesięczny na wszystkie linie obejmujący czas ŚDM.


Autor: Joanna Urbaniec

Trwają również przygotowania do wprowadzenia rozkładów jazdy na czas ŚDM. W tym celu na przystankach pojawiają się specjalne oznakowania. Pierwsze zmiany w organizacji komunikacji miejskiej nastąpią już 23 lipca. Od tego dnia do 3 sierpnia rozkłady jazdy będą przeorganizowane.

Tuż przed rozpoczęciem ŚDM, w sobotę i niedzielę (23 i 24 lipca), mimo weekendu wszystkie linie komunikacyjne będą kursować jak w dzień powszedni według wakacyjnych rozkładów jazdy. Od soboty (23 lipca) zostanie wstrzymany ruch tramwajowy do Cichego Kącika (to rejon Błoń, gdzie zaplanowano uroczystości podczas ŚDM) - taka sytuacja będzie obowiązywać do zakończenia ŚDM. W poniedziałek (25 lipca) komunikacja w mieście ma funkcjonować według wakacyjnych rozkładów jazdy na dzień powszedni. Od wtorku do piątku (od 26 do 29 lipca) linie komunikacyjne będą kursować według rozkładów jak w dzień powszedni w roku szkolnym. W tym czasie, po przylocie papieża Franciszka do Krakowa, codziennie po zakończeniu szczytu porannego mają być uruchamiane specjalne tzw. linie korytarzowe (tramwajowe i autobusowe) łączące odległe tereny w mieście, na których pojazdy komunikacji miejskiej będą kursowały z wysoką częstotliwością - co ok. 3-5 minut.

O szczegółach dotyczących zmian w rozkładach jazdy będziemy jeszcze informować Czytelników. Do tego, by na bieżąco udzielać informacji w tym zakresie przygotowują się także w ZIKiT. Przyznają, że w ostatnim tygodniu pracownicy odbierają dziennie kilkaset telefonów od poszukujących informacji mieszkańców. Aby skrócić czas oczekiwania na połączenie, dyrektor ZIKiT zdecydował o przesunięciu kolejnych pracowników do obsługi infolinii 12 616-86-06. Do piątku połączenia będą odbierane dłużej - do godz. 20.30.

Podczas ŚDM głównym numerem przeznaczonym do obsługi zapytań mieszkańców będzie natomiast numer dyspozytorni 12 616-75-55. Ma być on czynny całą dobę i będzie obsługiwany przez dyspozytorów również w języku angielskim.

W ZIKiT zdecydowano także o wysłaniu w najbliższych dniach na ulice Krakowa lotnego punktu informacyjnego. Do piątku pracownicy ZIKiT będą informowali o zmianach, jakie podczas ŚDM będą wprowadzane w mieście.

Od następnego poniedziałku, wraz z rozpoczęciem ŚDM, ZIKiT będzie funkcjonował w trybie 24-godzinnym. Jednocześnie pracownicy tej jednostki nadal mają być dostępni dla mieszkańców w sprawach niezwiązanych z ŚDM (w normalnych godzinach funkcjonowania ZIKiT).

Piotr Tymczak

W Dzienniku Polskim pracuję od ponad 20 lat. Piszę o sprawach miejskich związanych z Krakowem, polityce, gospodarce oraz o sporcie. Zajmuję się m.in. inwestycjami, komunikacją, samorządem. 


Ukończyłem Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie i podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od początku moim marzeniem była praca w redakcji gazety. Spełniłem je przychodząc do redakcji Dziennika Polskiego i łącząc w niej pracę do działów miejskiego i sportowego.


Praca dziennikarska od lat zajmuje większość mojego czasu. W wolnych chwilach lubię czytać prasę i książki, oglądać mecze piłkarskie, spacerować po Krakowie, biegać i pływać. Interesuję się polityką, gospodarką, motoryzacją i sportem. Moim hobby jest moje ukochane miasto Kraków, jego historia i szukanie rozwiązań miejskich problemów, tak by wszytkim pod Wawelem żyło się lepiej. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.