Jeżeli chcesz pokoju – szykuj się do wojny!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Chachorowski
Roman Laudański

Jeżeli chcesz pokoju – szykuj się do wojny!

Roman Laudański

Kolejna jednostka rozpoczęła działalność. Grupa Integracyjna Sił NATO w Polsce powstała w ramach obrony przed ewentualną agresją ze Wschodu.

Grupa 42 oficerów z kilkunastu państw NATO będzie pośredniczyć pomiędzy stroną polską a armiami, które pośpieszyłyby nam z pomocą w ramach tzw. szpicy NATO.

Na ostatnim szczycie NATO nie postanowiono o rozmieszczeniu na wschodniej granicy stałych baz. Zdecydowano o wzmocnieniu kolektywnej obrony państw członkowskich w myśl zasady: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.
– Dziś otworzyliśmy jednostkę integrującą NATO z naszą armią – mówił wczoraj w Bydgoszczy minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. –Umożliwia ona dyslokację oddziałów i ich współdziałanie. To ważny moment w umacnianiu bezpieczeństwa Polski i innych państw wschodniej flanki NATO.

Liczebność polskiej armii wzrośnie co najmniej o połowę w ciągu najbliższych lat

Bydgoska Grupa Integracyjna Sił NATO w Polsce będzie odpowiedzialna za wytyczenie najlepszych tras komunikacyjnych, zabezpieczenie składów paliwowych, wyznaczenie miejsc zakwaterowania, wyżywienie czy pobranie amunicji. Podobne jednostki powstają w Estonii, na Litwie, Łotwie w Bułgarii i Rumunii. Jednostki integracyjne mają przyjąć i ułatwić przemieszczenie wojsk na terenie państw członkowskich. Mają także wspierać planowanie i logistykę.

Dziennikarz „Gazety Pomorskiej” zapytał ministra, czy będziemy liczyć tylko na pomoc NATO, czy też odtworzymy likwidowane w ostatnich kilkunastu latach jednostki wojskowe na wschodniej granicy?

– Liczebność polskiej armii wzrośnie co najmniej o połowę w ciągu najbliższych lat –zapowiedział w Bydgoszczy minister Macierewicz. Rozwój armii nie będzie ograniczony tylko do Obrony Terytorialnej. Powstaną także jednostki operacyjne.
– Jeżeli chcesz pokoju – szykuj się do wojny – przypomniał Antoni Macierewicz. – To ważny dzień dla Polski. Jesteśmy w pełni gotowi do przyjęcia wojsk sojuszniczych. NATO jest w pełni gotowe do obecności na flance wschodniej.

W Bydgoszczy działają już: Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, Centrum Eks\perckie Policji Wojskowych NATO, dowództwo Batalionu Łączności NATO.

Roman Laudański

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.