Jest porozumienie. Będzie szynobus ze Sławna do Darłowa

Czytaj dalej
Wojciech Kulig

Jest porozumienie. Będzie szynobus ze Sławna do Darłowa

Wojciech Kulig

Nie kursujący od 6 lat szynobus na lini Sławno-Darłowo wróci na tory. 22 maja podpisana zostanie umowa w tej sprawie

To na pewno świetna informacja zarówno dla mieszkańców powiatu sławieńskiego, jak i turystów odwiedzających ten region. Właśnie doszło do porozumienia samorządów miast Sławna i Darłowa, gminy wiejskiej Sławno i Darłowo oraz Starostwa Powiatowego w Sławnie z Urzędem Marszałkowskim w Szczecinie. 22 maja nastąpi podpisanie umowy pomiędzy samorządami.

- Do tego czasu gminy muszą podjąć decyzję w sprawie zmian w budżecie i wyodrębnienia pieniędzy na ten cel. Łącznie na funkcjonowanie szynobusu będzie przeznaczone około 180 tysięcy złotych. Z czego 50 proc. daje miasto Darłowo, 20 proc. powiat i po 10 proc. dokładają się gminy Sławno, Darłowo i miasto Sławno - mówi nam Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa.

Już teraz wiadomo, że pociąg będzie kursował tylko w okresie wakacji przez około dwa miesiące, od 25 czerwca do 3 września. W tygodniu od poniedziałku do piątku przewiduje się cztery kursy szynobusu. Natomiast w weekendy o dwa więcej. Pojawi się dodatkowy kurs z rana i wieczorem.

Przypomnijmy, że regularne połączenia pomiędzy Sławnem a Darłowem istniały od czerwca 2005 roku do grudnia 2011 roku. Wówczas uruchomionych było siedem par pociągów, które trasę ze stolicy powiatu sławieńskiego do Darłowa pokonywały w ciągu 22 minut. Jednak połączenie zostało zlikwidowane w 2011 roku w związku z wysokimi kosztami funkcjonowania szynobusu. Wynikały one głównie z konieczności codziennego podsyłania taboru kolejowego do obsługi tej trasy z bazy mieszczącej się w Kołobrzegu.
Teraz wiadomo, że to Urząd Marszałkowski zapewni tabor do obsługi połączeń i nakłady na jego utrzymanie.To będzie bardzo ważny sezon dla funkcjonowania szynobusu. Od rezultatów działania połączenia będzie zależeć to, czy pociąg powróci na tory w kolejne wakacje w 2018 roku.

O szynobus na trasie Sławno-Darłowo zabiegano zaraz po tym, jak się okazało, że nie ma pieniędzy na jego ponowne uruchomienie w 2012 roku. Były protesty, zebrano 800 podpisów, ale bez rezultatów.

Wojciech Kulig

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.