Wojciech Kulig

Jest już projekt plaży miejskiej. Sławno zyska prawdziwe kąpielisko

Tak teren wyglądał, gdy wizytowano go kilka miesięcy temu. Główną atrakcją ma być w przyszłości plaża i pomost Fot. Rafał Szymczewski Tak teren wyglądał, gdy wizytowano go kilka miesięcy temu. Główną atrakcją ma być w przyszłości plaża i pomost
Wojciech Kulig

Opracowany został projekt zagospodarowania terenu przy ulicy Kąpielowej w Sławnie. Będzie boisko siatkowe, przebieralnie, prysznic, pomost, a nawet mini-amfiteatr.

Pomysł władz Sławna na stworzenie kąpieliska miejskiego spotkał się z dużym entuzjazmem mieszkańców. Plaża stworzona zostanie przy stawie w parku miejskim, nieopodal ulicy Kąpielowej.

Cały teren to nie tylko sama plaża, ale także bogato rozbudowana infrastruktura. Plan zagospodarowania, do którego dotarliśmy, przewiduje budowę siłowni plenerowej z profesjonalnymi urządzeniami sprawnościowymi. Dla tych, którzy kochają siatkówkę zostanie przygotowane boisko do gry.

Dla samych plażowiczów zbudowane będą trzy przebieralnie wraz z prysznicami oraz pomost. Projekt zakłada również umiejscowienie dwóch placów zabaw obok dawnego ogrodu botanicznego. Na tym nie koniec planów. Wokół jeziora mają przebiegać ścieżki rowerowe z miejscami postoju dla rowerów. Interesującym wydaje się być pomysł stworzenia mini-amfiteatru przy tak zwanej górce saneczkowej.

W letnie wieczory będzie można smażyć kiełbaski na specjalnie zaaranżowanym palenisku. Tuż obok niego powstanie wiata. Ponadto dla spacerowiczów zamontowane będą nowe ławki. Woda w obecnym stawie przy ulicy Kąpielowej ma zostać wymieniona. Nie wiadomo jeszcze czy zbiornik wodny będzie połączony z rzeką poprzez inne stawki znajdujące się w parku, czy może będzie w jakiś specjalny sposób skomunikowany z rzeką Wieprzą.

Budowa miejskiej plaży planowana jest w 2017 lub 2018 roku. Kosztorys nie został jeszcze opracowany. Wszystko będzie zależeć od budżetu i pieniędzy pozyskanych przez miasto ze źródeł zewnętrznych.

Ciekawostki

Jak informuje Jan Sroka, w dawnym Sławnie zażywano kąpieli w Wieprzy oraz przede wszystkim na kanale miejskim za wiaduktem kolejowym.

W okresie międzywojnia zbudowano w mieście pełnowymiarowy basen, którego brzegi były wyłożone drewnem, a dno było piaszczyste. Basen miał zróżnicowaną głębokość, przy najgłębszym miejscu znajdowała się trampolina, z której można było skakać z różnych wysokości.

Wygrodzony był brodzik dla dzieci. Basen znajdował się przy kanale miejskim za wiaduktem kolejowym. Z kanału poprzez system filtrów pobierano wodę, która ciągle napływała do basenu, a jej nadmiar był odprowadzany na powrót do kanału.

Obiekt funkcjonował przez kilkanaście lat po wojnie. Kąpało się tam i plażowało wielu sławnian, odbywały się także zawody sportowe. Żyją jeszcze ludzie, którzy korzystali z tego basenu. Niekonserwowany, w końcu lat 50-tych przestał nadawać się do użytku.

Wojciech Kulig

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gk24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.