Jeden dzień różnicy i zamiast zyskać 1500 złotych, stracisz te pieniądze [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Dawid Łukasik
Jolanta Zielazna

Jeden dzień różnicy i zamiast zyskać 1500 złotych, stracisz te pieniądze [infografika]

Jolanta Zielazna

To ostatnie dni, by dostać 500 zł na dziecko ze spłatą od kwietnia. 1 lipca jest ostatnia szansa. Od 2 lipca pieniądze będą przyznawane tylko od miesiąca, w którym złożysz wniosek w swojej gminie.

To ostatnie chwile, by dostać 500 zł na dziecko z wyrównaniem od 1 kwietnia. Od 2 lipca będzie przysługiwać tylko od miesiąca, w którym złożymy wniosek.

W całym kraju złożono 2,5 mln wniosków, Ministerstwo Rodziny szacuje, że jeszcze około 200 tys. ma do tego prawo.

506 tysięcy świadczeń wychowawczych przyznano w regionie do połowy czerwca

W regionie w 90 proc. wnioski o 500 zł na dziecko zostały złożone, ale jest jeszcze grupa, szczególnie w dużych miasta, która odkłada to na ostatnią chwilę. Nie zapominajmy jednak, że tylko na wnioski złożone do 1 lipca włącznie, czyli do piątku, pieniądze osobom uprawnionym wypłacone będą z wyrównaniem od kwietnia. Wnioski elektroniczne muszą dotrzeć do urzędu przed północą 1 lipca.

Kto wyśle wniosek w sobotę, 2 lipca, lub złoży go w poniedziałek, 4 lipca - pieniądze także dostanie, bo do programu przystąpić można w każdej chwili, ale nie będzie już wypłaty wstecz, a tylko od miesiąca złożenia wniosku. W dodatku obowiązuje zasada, że jeśli kompletny wniosek będzie złożony do 10. dnia miesiąca włącznie, decyzja zostanie wydana i wypłata świadczenia za ten miesiąc nastąpi do końca tegoż miesiąca.

Wniosek złożony po 10. dniu danego miesiąca oznacza, że decyzja i wypłata nastąpią najpóźniej do ostatniego dnia kolejnego miesiąca, z wyrównaniem za miesiąc, w którym wniosek został złożony.

Świadczenie wychowawcze to pieniądze nieopodatkowane, niepodlegające zajęciom komorniczym, nie wliczają się też do dochodu, od którego zależy przyznanie innych świadczeń socjalnych.

To gminy zajmują się realizacją programu i wnioski składa się albo w urzędzie gminy, albo w ośrodku pomocy społecznej - w zależności od tego która z tych jednostek programem się zajmuje. W urzędach gmin i na ich stronach internetowych są niezbędne informacje. Można też z nich pobrać wnioski.

Jadwiga Kalinowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Inowrocławiu, mówi, że od środy widać lekki wzrost zainteresowania - więcej osób pojawia się z wnioskami.

Ciągle powtarzają się błędy. Kto będzie składał dokumenty w ostatnich dniach, niech zwróci uwagę na wypełnienie wniosku. Koniecznie trzeba zaznaczyć kratkę (postawić krzyżyk), na które dziecko świadczenie ma być wypłacone, czy nastąpiła utrata lub uzyskanie dochodu, poinformować, czy osoba składająca wniosek lub małżonek pracują za granicą.

Jeśli tych danych nie ma lub są inne błędy - urzędnicy będą wzywać osobę do wyjaśnienia. Nie warto też ukrywać dochodów - urzędnicy sprawdzą to w urzędzie skarbowym i ZUS.

W Bydgoszczy, począwszy od dziś do 1 lipca włącznie, można wnioski o 500 plus składać w szkołach podstawowych i gimnazjach prowadzonych przez miasto. Natomiast w piątek, 1 lipca Urząd Miasta czynny jest do godz. 14 i godziny pracy nie będą wydłużone.

W Inowrocławiu najprawdopodobniej w piątek MOPS przyjmować będzie wnioski do godz. 18, we Włocławku MOPR przy ul. Ogniowej 8/10 przez cały tydzień pracować będzie do godz. 17. W Grudziądzu do MOPR przy ul. Waryńskiego 34 w piątek, 1 lipca będzie można przyjść do godz. 18, we wtorek - do 17.30.

W Toruniu do 1 lipca będą działać tymczasowe punkty obsługi. Tego dnia będzie można złożyć wniosek w 9 wyznaczonych punktach, czynnych w godz. 7.30 -17.00, z wyjątkiem Punktu Informacyjnego Urzędu Miasta w Centrum Handlowym Plaza,
który jest otwarty w godzinach 11-19.

Wyznaczone punkty mieszczą się w siedzibqch MOPR i PIUM:Create bar chartsJolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.