Karolina Rokitnicka

Jak z programem wspierania rodzin?

Jak z programem wspierania rodzin? Fot. Grzegorz Jakubowski
Karolina Rokitnicka

Dziś rusza realizacja rządowego programu „Rodzina 500 plus”. Sprawdzamy jak przygotowane są do niego rypińskie i golubsko-dobrzyńskie urzędy i gdzie mieszkańcy załatwią formalności niezbędne do uzyskania pomocy.

W ramach tego programu rodzice będą otrzymywać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł co miesiąc na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu. Rodziny, w których dochód nie przekracza 800 zł netto na osobę lub 1200 zł netto w rodzinach wychowujących niepełnosprawne dziecko - otrzymają też wsparcie na pierwsze dziecko. Wnioski o świadczenia wychowawcze można złożyć osobiście w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet na portalu empatia.mrpips.gov.pl.

- By mieszkańcom łatwiej było załatwić formalności, zostały uruchomione dyżury w urzędzie, które odbywają się w soboty. Na pierwszy dyżur przyszło około 30 osób. Jednak okazało się, ze wiele z nich to mieszkańcy gminy wiejskiej, tak więc nie wszystkim mogliśmy pomóc - informuje Joanna Zakrzewska, koordynator programu w Golubiu-Dobrzyniu.

Sobotnie dyżury są też w gminie Wąpielsk. Przed urzędami stoi spore wyzwanie, ponieważ liczby spodziewanych wniosków podaje się w tysiącach. W Golubiu-Dobrzyniu świadczenie może uzyskać około 2 tys. dzieci. - W Rypinie na stałe zameldowanych jest 2907 dzieci do 18 roku życia. Trudno powiedzieć ile będzie wniosków, ponieważ nie mamy danych co do dochodów mieszkańców czy liczby dzieci w rodzinach. Poza tym mogą dojść osoby zameldowane w mieście czasowo - wyjaśnia Aneta Głowacka z UM w Rypinie.

Wydawanie wniosków o świadczenia w Golubiu-Dobrzyniu i Rypinie już się rozpoczęło. - W marcu wydawaliśmy ich naprawdę sporo. Formularze pobrać można nie tylko w urzędzie, ale także miejskich przedszkolach - dodaje Aneta Głowacka.

By obsługa petentów szła sprawnie, zatrudniono dodatkowych pracowników w urzędach. W Golubiu-Dobrzyniu są to dwie osoby, w Rypinie jedna oraz dwóch stażystów. Będą wspierać pracowników z działów świadczeń rodzinnych. Wszyscy są przeszkoleni. Pomagają w wypełnianiu wniosków. Wzory prawidłowo wypełnionych formularzy pojawiły się na korytarzach.

By świadczenie zostało naliczone od kwietnia, należy wniosek złożyć do 1 lipca.

Urzędy zgodnie twierdzą, że są przygotowane na realizację programu, mają wnioski, sprzęt, pracowników.

- Nikt nie otrzyma świadczenia w kwietniu, tak więc nie ma potrzeby załatwienia formalności w ciągu tego miesiąca - dodaje Joanna Zakrzewska.

Wnioski będą wydawać i przyjmować:

w powiecie golubsko-dobrzyńskim

W powiecie rypińskim

Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym oraz przygotowywaniem relacji czy przeprowadzaniem interwencji w sprawach ważnych dla Czytelników. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura oraz politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie niezgłębione, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, podczas których przygotowuję informacje o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się tworzyć informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.